تشکیل اتاق های فکر برای مبارزه با کرونا
تشکیل اتاق های فکر برای مبارزه با کرونا
معاون پژوهشی دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی با اشاره به تشکیل خوشه‌های ششگانه برای انجام فعالیت‌های پژوهشی گفت: خوشه‌های تحقیقاتی به مثابه اتاق فکر محققان و دانشمندان است که در سنگر بهداشت و درمان فعالیت می کنند.

عباس احمدوند، معاون پژوهشی دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی درباره تشکیل خوشه‌های مطالعاتی در این دانشگاه گفت: این موضوع به اسفندماه سال گذشته که شرایط قرنطینه به وجود آمدمربوط می شود که باعث تعطیلی دانشگاه‌ها شد. دانشگاه‌ها به مثابه مهمترین نهادهای تفکر، اندیشه و گسترش علم و معرفت و دانش، وظیفه خود دانستند تا در شرایط کرونا و شیوع این بیماری، مانند همیشه مردم و جامعه را تنها نگذارند و دست در دست مردم به حل مشکلات بپردازند. یک کار دانشگاه‌ها آموزش مجازی بود که خوشبختانه دانشگاه‌ها از این آزمون به خوبی بیرون آمدند و در راس آن‌ها دانشگاه شهید بهشتی بود که رتبه اول کشوری را بنابر آمارها کسب کرد.

تشکیل خوشه‌های ششگانه برای انجام فعالیت‌های پژوهشی

وی افزود: به همت مسئولان دانشگاه و به ویژه در مرکز یادگیری‌های الکترونیک برگ پژوهشی دیگری در تاریخ دانشگاه شهید بهشتی اضافه شد درواقع خوشه‌های ششگانه تشکیل شد تا فعالیت‌های پژوهشی دانشگاه تداوم داشته باشد با توجه به اینکه مسئله جاری کشور کرونا است و باید در کنار کسانی که در سنگر بهداشت و درمان مشغول هستند جنبه‌های دیگر را نیز بررسی می‌شد.

خوشه‌های تحقیقاتی به مثابه اتاق فکر که محققان و دانشمندان

به گفته این استاد دانشگاه، خوشه‌های تحقیقاتی به مثابه اتاق فکر که محققان و دانشمندان در کنار هم جمع شوند، تشکیل شد. خوشه اول، زیست علمی فناوری و خوشه دوم طراحی و تولید، خوشه سوم مسائل حقوقی، خوشه چهارم مسائل اجتماعی و خوشه پنجم مسائل اقتصادی و سیاسی و خوشه ششم آسیب‌شناسی دینی و اخلاقی که مسئولیت این را من به عهده دارم. وی درباره اقدامات این خوشه و کارهای صورت گرفته اضافه کرد: در خوشه ششم از حدود یک ماهی که از تاسیس آن می‌گذرد اقداماتی را انجام داده‌ایم؛ برای مثال حدود ۱۱۰ نفر از چهره‌ها و فرهیختگان برجسته علمی در همین حوزه مطالعات دینی اخلاقی و اسلامی در بستر مجازی دور هم جمع کرده‌ایم به این منظور که فضای گفت‌وگوی نخبگانی و اندیشگانی را ایجاد کنیم و با کنار هم قرار گرفتن این ۱۱۰ چهره برجسته علمی کشور در دانشگاه‌های متعدد گردهم آورده‌ایم.

مشارکت ۲۰ دانشگاه در همایش «اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر با محوریت کرونا»

احمدوند با اشاره به برگزاری همایش «اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر با محوریت کرونا» ادامه داد: موضوع دوم که حاصل تلاش‌های این خوشه است، راه‌اندازی همایشی بین‌المللی با عنوان «اخلاق، الهیات و بلایای فراگیر با محوریت کرونا» که به صورت آنلاین برگزار شد. این همایش بین‌المللی مجوز ISC نیز دارد و با شرکت ۲۰ دانشگاه و موسسه علمی در داخل و خارج کشور است که  ۳۰ تیرماه به صورت مجازی و برخط برگزار  شد.از طرفی باید بگویم خوشبختانه ۵ مجله علمی پژوهشی و ترویجی کشور پذیرفته‌اند که مقالات برگزیده این همایش را منتشر کنند.

راه‌اندازی برنامه کرونا وبینار بهشتی

وی با اشاره به دیگر کارهای علمی که توسط دانشگاه شهید بهشتی همزمان با شیوع بیماری کرونا انجام شده است گفت: برنامه دیگری که از دل این خوشه و با ابتکار آن بیرون آمده راه‌اندازی برنامه کرونا وبینار بهشتی در معاونت پژوهشی و فناوری دانشگاه است. در ایامی که فضای مجازی همه جا را گرفته و عارف و عامی در فضای مجازی حضور دارند و انواع دیدگاه‌هایشان را درست و نادرست مطرح می‌کنند، تصور کردیم که استادان باید حضور و مشارکت بیشتری داشته باشند و ما نیز تریبون و پلتفرمی شویم تا صوت و تصویر و تحلیل و نگاه‌های استادان را منتقل کنیم که حاصل تجربه‌های آن‌ها از  فلسفه و اخلاق و عرفان و ادیان تطبیقی و تاریخ ما و جنبه‌های دیگر مطالعات دینی و اخلاقی است که حاصل تجربه خودشان را به کار می‌گیرند و تحلیل و برداشت را از مسئله مطرح کنند تا  کنون بیش از سی وبینار برگزار کردیم.

پشتیبانی از خوشه های اقتصادی، سیاسی، حقوقی و اجتماعی و تولید و علم و فناوری و زیست

احمدوند ادامه داد: در حال حاضر ۵ خوشه دیگر را هم پشتیبانی می‌کنیم. آن‌ها هم در حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، حقوقی و اجتماعی و تولید و علم و فناوری و زیست که وبینار دارند. ما نیز در خوشه ششم کمک می‌کنیم به نحوی بار کل مجموعه دانشگاه را در این قسمت به دوش بکشیم تا این کار صورت بگیرد. تیم فنی بسیار قوی و حرفه‌ای برای این موضوع داریم که قبل از اینکه این جلسه در ساعت مقرر برگزار می‌شود، با استادان شرکت‌کننده جلسه تست برگزار می‌کنند و در طول برنامه به عنوان پشتیبان فنی حضور دارند تا مشکلاتی از این لحاظ ایجاد نشود. سپس این فایل‌ها را ویرایش فنی می‌کنند و با دقت تمام صوت و تصویر جلسات را بیرون می‌آورند و در تمام فضای مجازی اعم از آپارات به مرور منتشر خواهند کرد. کار ابتکاری دیگری که ما و گروه فنی انجام داده‌ایم این است که عصاره و بخش‌های مهم بحث‌های وبیناری را ویرایش و در قالب مجله صوتی منتشر می‌کنند که این هم قابل استفاده است.

اجرای پژوهش پیمایشی تحت عنوان «چالش‌های اخلاقی کادر درمان در مقابله با کرونا»

احمدوند تصریح کرد: اقدام دیگری که در خوشه ششم ـ آسیب‌شناسی دینی و اخلاق ـ انجام داده‌ایم، اجرای یک طرح پژوهشی پیمایشی تحت عنوان «چالش‌های اخلاقی کادر درمان در مقابله با کرونا» بوده است. چالش‌ها و دغدغه‌های اخلاقی در مسائل خود و کادر درمان وجود دارد که باید بررسی شود. در این جهت طرح پیمایشی را طراحی و پرسشنامه‌هایی را تهیه و صد نفر جامعه هدف از کادر درمان انتخاب کردیم. در حال حاضر پرسشنامه‌ها تکمیل شده و در حال تحلیل و طبقه‌بندی و بررسی هستیم که نتایج آن را در قالب علمی مانند مقاله منتشر کنیم. طرح پیمایشی چالش‌های اخلاقی کادر درمان در مقابله با کرونا جلوتر است و این پیمایش دوم اخیرا آغاز شده. در کنار آن، به کمک حوزه معاونت پژوهشی دانشگاه‌ها و مدیران این حوزه، شروع به دریافت طرح‌های پژوهشی کاربردی و مسئله‌محور، برای پوشش و حل جنبه‌های اخلاقی کرونا کرده‌ایم که این طرح‌ها در حال دریافت و فرآیند داوری در حال طی شدن است.

انتشار یادداشت های علمی دانشجویان در بستر مجازی

معاون پژوهشی دانشکده الهیات و ادیان دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه دانشگاه از لحاظ علمی  تخطی نمی‌کند، گفت: بخش دیگری که در خوشه ششم طراحی کرده‌ایم، یادداشت‌ها، مقالات و تحلیل‌های کوتاه اعضای خوشه است. این افراد یادداشت‌هایی می‌نویسند که در بستر فضای مجازی و سایت دانشگاه‌ها و برخی کانال‌ها منتشر می‌کنیم و بعد این‌ها را ویرایش خواهیم کرد تا در قالب کتاب منتشر شوند. در این بخش برخی اوقات، دانشجویان ما در مقطع دکتری، کارشناسی ارشد و حتی کارشناسی یادداشت‌هایی می‌نویسند و ترجمه می‌کنند که روابط عمومی دانشگاه در بخشی به عنوان یادداشت ویژه منتشر می‌کند که در تشویق و انگیزه‌دهی دانشجویان موثر خواهد بود، چون هدف دانشگاه این است که چه در بعد آموزش و چه بعد پژوهش، دانشجویان احساس نکنند دانشگاه تعطیل است.

با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم

 عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: با پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تفاهم‌نامه امضا کرده‌ایم و پژوهشگاه نیز درگیر برگزاری همایشی با عنوان «ابعاد اجتماعی انسانی کرونا» است و توافق شده که این مجموعه پنل اخلاق خود را به دانشگاه شهید بهشتی اختصاص دهد تا ما برگزار کنیم و مقالاتی که درباره اخلاق به دستشان می‌رسد را به ما تحویل دهد. احمدوند در پایان بیان کرد:  با انجمن اخلاق کاربردی ایران و انجمن ایرانی تاریخ اسلام همکاری داریم. مجلاتی که به ما کمک می‌کنند تا مقالات برگزیده منتشر شوند عبارت است از: مجله «آینه معرفت (ارگان دانشکده الهیات و ادیان)»، مجله «تاملات فلسفی (متعلق به دانشگاه زنجان)»، «پژوهشنامه اخلاق»، مجله «روش‌شناسی علوم انسانی» و «سیره‌پژوهی اهل بیت (ع)» تا محققان تشویق شوند و بدانند مقالاتشان به خوبی در آن نمود علمی خود جای خودش را باز می‌کند.

  • منبع خبر : فارس