انتخابات شورای مرکزی سازمان، هیات بازرسان و نمایندگان مجمع عمومی، هفتم آذر ماه برگزار می شود
انتخابات شورای مرکزی سازمان، هیات بازرسان و نمایندگان مجمع عمومی، هفتم آذر ماه برگزار می شود
خبر مهمی را که باید به اطلاع جامعه فرهیخته روان شناسی و مشاوره کشور برسانم این است که با تصویب شورای مرکزی انتخابات شورای مرکزی، بازرسان و نمایندگان مجمع عمومی در تاریخ هفتم آذر ماه امسال برگزار می شود البته با مجوز و هماهنگی با ستاد ملی کرونا و متعاقب آن مجمع عمومی برای اولین بار برگزار خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان نظام روان‌شناسی و مشاوره، دکتر محمد حاتمی رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، به مناسبت هفته دولت درتاریخ ۰۶/۰۶/۹۹ در یک مصاحبه مطبوعاتی در محل سازمان برگزار گردید. ابتدا با گرامیداشت هفته دولت و تسلیت ایام عاشورا و عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) گفت از زمانی که مسئولیت سازمان را بر عهده گرفته ام، خود را موظف میدانم، ماهانه گزارشی از عملکرد سازمان را خدمت مردم و اعضاء محترم ارائه نمایم، هفته دولت زمان مناسبی برای این مهم است، هیجده ماه تلاش، کوشش و پیگیری نتیجه اش این است که کشتی سازمان به ساحل آرامش هدایت و افق های روشن پیشرفت و توسعه آشکار شده است.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره گفت، حقیر از اول اسفند ماه ۱۳۹۷، سازمان را تحویل گرفتم بنابراین مسئولیتم فقط در این دوره زمانی ۱۸ ماهه است و با افتخار اعلام می نمایم آنچه انجام شده است، خارج از انتظار قطعا اخلاص در عمل و تلاش وقفه ناپذیر این تحولات را در سازمان ایجاد کرده است. رکود و حواشی که قبل از مسئولیت اینجانب وجود داشت، ضرورت ایجاب می کرد، بهسازی ساختار اداری را در اولویت قرار دهیم بنابراین؛ اموال سازمان کدبندی، مکان های فیزیکی نوسازی و ساختار جدیدی را طراحی و اجرایی کردیم. بر اساس مساعدت معاون اول محترم رئیس جمهور ساختمان یوسف آباد را در اختیار گرفتیم که تا یکماه دیگر رونمایی می شود، نظم و انضباط درونی ایجاد شده است. همکاران متعهد ، پاک دست و باانگیزه دعوت به همکاری شده اند. سازمانی پاسخگو را ایجاد کرده ایم. هر چند امکانات سازمان محدود است اما همه با کار بیشتر رضایت اعضاء را تامین نموده اند، تکریم ارباب رجوع، قانون گرایی از شعارهای اصلی دوره جدید است، آئین نامه مالی و معاملاتی را از بدو مسئولیتم اجرایی و این یک اتفاق مهم است. همه چیز در زمان مسئولیت جدید شفاف و قانونی است. با سفر به استانها شوراهای استانی که دچار بی انگیزگی شده بودند، مجددا به کار و فعالیت مشغول شده اند. در دو روز هفته همیشه ملاقات عمومی با اعضا داشته ام، شفاف سازی مالی در دوره های قبلی را در دستور کار قرار دادیم، مسائل مالی ۱۵ سال گذشته حسابرسی شده است و بزودی در شورای مرکزی مطرح می شود. اولین مجمع عمومی بعد از ۱۵ سال در سال جاری برگزار می گردد.

رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در ادامه گفت صدور پروانه اشتغال به ۵ برابر افزایش یافته است، هر چند مساله کرونا کار ما را کند کرده است اما مصاحبه ها از طریق مجازی مجددا عقب افتادگی ها را جبران می نماید. درهای کمیسیون ها به روی همه دانشگاه ها و اساتید باز شده است، کمیسیون تلفیق استانها در حال اجرایی شدن است. اسامی روان شناسان و مشاوران در سایت درج و آئین نامه خدمات روان شناسی و مشاوره مجازی را برای تصویب به شورای مرکزی فرستاده ایم بزودی سازمان آی تی محور می شود. سایت جدید سازمان رو نمایی ،. اتوماسیون اداری برقرار، استانها صاحب سایت خواهند شد و کلیه کارهای اعضا از طریق سایت انجام خواهد شد. تعداد اعضا از ۲۰ هزار به ۳۲ هزار افزایش یافته است. بزرگترین افتخار من این است، در این هیجده ماه تلاش کردم پروانه اشتغال سازمان ارزش و اهمیت پیدا کند. الان دیگر کسی نمی گوید، نتوانستم از سازمان نظام پروانه بگیرم و می روم از جای دیگر می گیرم. اعضا برای دریافت پروانه تلاش می کنند، چون ما فرهنگ سازی کرده ایم، نظارت را قوی کرده ایم، نهادها و ارگانها قانع شده اند در کار ما دخالت نکنند. برای استخدام و فعالیت حرفه ای پروانه سازمان نظام ضروری است. بخش تخلفات صنفی و حرفه ای را توسعه داده و با روان شناس نماها و روان شناسان زرد به منظور صیانت از حقوق روان شناسان و مشاوران برخورد کرده ایم. فضای مجازی دائما رصد می شود و برنامه مفصل جهت نظارت و بازرسی داریم. در آینده بحث اخلاق حرفه ای در سازمان اجباری می شود. برای بازآموزی و آموزش های مداوم برنامه هایی را تدارک دیده ایم. تلاش می شود، استانها را تقویت کنیم و تمرکز زدایی نمائیم و کم کم تمام مسئولیتها را به استانها بدهیم و این امر شروع شده است. در سال گذشته مسافرت های استانی ام بسیار موثر بود، اما متاسفانه کرونا این مسافرت ها را متوقف کرده است.

دکتر حاتمی گفت: بخش دیگری را که در سازمان فعال شده است، روابط عمومی و اطلاع رسانی است. اکنون خبرنامه سازمان منتشر می شود، پایگاه اطلاع رسانی سازمان از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز گرفته ایم و ارتباط تعریف  شده ای را با مطبوعات، رسانه ها و صدا و سیما برقرار کرده ایم. رئیس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره در ادامه گفت، بزرگترین تحول در این دوره مرجعیت بخشیدن به جایگاه سازمان است در این راستا با ملاقات هایی که با اعضا هیات دولت و مسئولین داشتیم، جایگاه سازمان و نقش روان شناسی و مشاوره برای حاکمیت تشریح شد و صورتی زیبا از رشته روان شناسی و مشاوره برای مردم و مسئولین ارائه گردید و اکنون همه سازمان را جدی گرفته و جایگاه آن در کشور تثبیت شده است. تفاهم نامه ها و جلسات مستمر با ارگانها و نهادها در راستای فرهنگ سازی و شغل ایجاد کردن برای فارغ التحصیلان رشته های روان شناسی و مشاوره انجام شده است.

دکتر حاتمی گفت، متاسفانه کرونا از اول اسفند ماه تمام کارها را در کشور دچار رکود کرده است اما سازمان در دوران کرونا خوب درخشید وکرونا را تبدیل به فرصت نمود برای نشان دادن نقش و اهمیت روان شناسی و مشاوره، در دوره کرونا علیرغم محدودیت ها تلاش های زیادی کردیم ، بطوریکه چهار خبر سازمان پربازدید ترین خبرها در ایام نوروز شدند و ریاست جمهوری در پاسخ نامه رئیس سازمان با تشکیل کمیته ویژه مقابله با عوارض روانی کرونا تحت مسئولیت سازمان موافقت کردند. اکنون سازمان فعال و حاضر در همه صحنه ها است. در دوران کرونا حقیقتا روان شناسان و مشاوران با فعالیتهای مداوم سازمان را همراهی کردند. تداوم اتحاد و همراهی ما را هر چه زودتر به جایگاه اصلی روانشناسی ومشاوره آنهم صف مقدم سلامت کشور ، خواهد رساند.

دکتر حاتمی گفت بعد از ۱۵ سال در سال گذشته نرخ تعرفه ها جهت تصویب به هیات دولت داده ایم که در کمیسیون فرعی تصویب شده است، منتظریم در کمیسیون اصلی هم تصویب و ابلاغ شود. در این هیجده ماه مسئولان سازمان لحظه ای آرام نداشتند با خلاقیت و ارائه طرح های مختلف که در گزارش مبسوط خواهد آمد سازمان را زنده و پیشرو نگه داشته ایم.

دکتر حاتمی گفت: خبر مهمی را که باید به اطلاع جامعه فرهیخته روان شناسی و مشاوره کشور برسانم این است که با تصویب شورای مرکزی انتخابات شورای مرکزی، بازرسان و نمایندگان مجمع عمومی در تاریخ هفتم آذر ماه امسال برگزار می شود البته با مجوز وهماهنگی با ستاد ملی کروناو متعاقب آن مجمع عمومی برای اولین بار برگزار خواهد شد. رئیس سازمان در پایان سخنانش گفت، این موفقیت ها حاصل همراهی و نظارت شورای مرکزی و اتحاد و همدلی مسئولان و اعضا محترم است. امیدورام همچنان این وحدت و اتحاد در جامعه فرهیخته روان شناسی و مشاوره برقرار باشد که نتیجه اش ارتقاء رشته و تحولات بیشتر در سازمان نظام روان شناسی و مشاوره خواهد بود. مشروح سخنان دکتر محمد حاتمی به تدریج منتشر خواهد شد.

  • منبع خبر : روابط عمومی سازمان نظام روان شناسی و مشاوره