افزایش ۲ برابری شمار مبتلایان به دمانس در سایه کرونا
افزایش ۲ برابری شمار مبتلایان به دمانس در سایه کرونا
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران گفت: دوران همه گیری کرونا ابتلا به دمانس (زوال عقل و آلزایمر) را ۲ برابر افزایش داد و سن ابتلا به این بیماری در کشور به ۴۰ سال رسیده است.

معصومه صالحی گفت : دوران همه گیری کرونا که با استرس ها و اضطراب های زیادی همراه بود به سیستم عصبی مغز آسیب فراوانی وارد کرد و علی رغم رعایت دستورالعمل های بهداشتی به خصوص استفاده از ماسک و حفظ فاصله گذاری اجتماعی، منجر به کاهش ارتباطات اجتماعی شد و ماحصل این موارد ابتلای زودهنگام برخی از افراد به دمانس (روند تدریجی زوال عقل و شروع ابتلا به آلزایمر) شد.

وی اظهارداشت: بر اساس اعلام سازمان جهانی بهداشت، کرونا، یک درصد به شمار مبتلایان به دمانس افزود و اکنون بیش از ۵۰ میلیون نفر به این بیماری دچار هستند.

زوال عقل، دمانس یا خِرَدسودگی در پزشکی و روان‌پزشکی، اختلال مزمن و گاهی حاد فرایندهای روانی و زوال عصبی پیشرونده بوده که با تغییر شخصیت و موقعیت‌ناشناسی و اختلال در حافظه و داوری و اندیشه همراه است، شایع‌ترین نوع آن، زوال عقل سالخوردگی یا بیماری آلزایمر است.


کاهش سن ابتلا به دمانس
صالحی با بیان اینکه سن ابتلا به دمانس در کشور بسیار پایین آمده است، تصریح کرد: تشخیص زودهنگام و انجام تست آلزایمر می تواند روند پیشروی ابتلا به دمانس را در مبتلایان کاهش دهد و با انجام برنامه های مداخله گرایانه از افزایش آن جلوگیری کرد.
بیماری آلزایمر بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از طریق ژن انتقال می‌یابد اما با پیشگیری از زمان جوانی درصد ابتلای ژنتیک، کاهش زیادی خواهد داشت
به گفته رئیس انجمن آلزایمر ایران، دمانس یا اختلال شناخت و حافظه طی روندی آهسته و تدریجی، عملکرد های عالی مغز که دچار آسیب شده را از بین می‌ برد و افت حافظه نشانه ای است که سبب مراجعه فرد به پزشک می شود و انجام برخی معاینات جسمانی، روانی و آزمایشهایی مانند سی تی اسکن، ام آر آی مغز، نوار مغزی، آزمایش مایع نخاع و یا آزمون های روانشناسی برای تشخیص این بیماری ضروری است.

صالحی افزود: اکنون حتی افراد زیر ۶۰ سال با مشکلاتی مانند فراموشی به انجمن آلزایمر ایران مراجعه می‌کنند که یکی از علت‌های مهم آن، کرونا است، این بیماری با کاهش ارتباطات اجتماعی، استرس و اضطراب بر سیستم اعصاب محیطی و مرکزی تاثیر نامطلوب داشته و سبب افزایش افسردگی شده است.

افزایش ۲ برابری شمار مبتلایان به دمانس در سایه کرونا

به گفته صالحی، بیماری آلزایمر بین ۱۰ تا ۱۵ درصد از طریق ژن انتقال می‌یابد اما با پیشگیری از زمان جوانی درصد ابتلای ژنتیک، کاهش زیادی خواهد داشت و در برخی از انواع دمانس درصد انتقال از طریق ژن کمی افزایش بیشتری دارد.

وی تصریح کرد: در حال حاضر، وجود اختلال در گروه بسیاری از افرادی که با علائم دمانس (اختلال شناخت و حافظه) زندگی می‌کنند، دیر تشخیص داده می‌شود که این مسئله موجب تاثیر قابل ملاحظه در درمان می‌شود و فاصله درمانی زمان از دست رفته را ایجاد می‌کند و متعاقب دسترسی این افراد به اطلاعات، درمان و مراقبت، خدمات حمایتی محدود بوده و مشکلات عدیده‌ای را برای همه افراد درگیر از افراد مبتلا به بیماری آلزایمر گرفته تا خانواده‌ها، مراقبین، جوامع و سیستم‌های سلامت و بهداشت ایجاد می کند.

صالحی توصیه کرد برای پیشگیری از ابتلا به دمانس باید افراد از رژیم غذایی سالم پیروی کرده و انجام فعالیت بدنی مناسب و ورزش را در برنامه روزانه خود مدنظر قرار داده و ارتباطات اجتماعی خود را گسترش داده و در فعالیت گروهی مشارکت داشته باشند.