ارتباط تعطیلات با سلامت روان
ارتباط تعطیلات با سلامت روان
تاثیر مثبت تعطیلات بر سلامت روانداشتن تعطیلات متناوب در طول سال، سلامت روان، انگیزه، شناخت، خلاقیت، عملکرد شغلی و حتی روابط شخصی ما را بهبود می بخشد.

داشتن تعطیلات متناوب در طول سال، سلامت روان، انگیزه، شناخت، خلاقیت، عملکرد شغلی و حتی روابط شخصی ما را بهبود می بخشد.  تفریح و تعطیلات ​​و اوقات فراغت از موضوعاتی پر اهمیتی بشمار می آیند که تاثیرات مثبتی بر سلامت جسمی و روانی افراد دارند. این روزها تابستان به نیمه رسیده و این فصل گرم سال معمولا با سفر و تفریحات و استراحت مرتبط بوده و این موضوع برای سلامت روان شما دارای اهمیت زیادی است.

یافته های جدید محققان نشان می دهد انسان از نظر جسمی و روانی به داشتن تعطیلات و استراحت نیاز دارد.
از زمان همه گیری کرونا، سبک زندگی و کار ما به طور قابل توجهی تغییر کرده است. ما شرایط اضطراب آور زیادی را پشت سر گذاشته ایم که برای بدن و مغز ما مضر بودند.
در این میان تحقیقات نشان می دهد که استراحت و تعطیلات همراه با مرخصی از کار برای بدن و مغز ما بسیار مفید است. این یافته ها همچنین نشان می دهد داشتن تعطیلات متناوب در طول سال، سلامت روان، انگیزه، شناخت، خلاقیت، عملکرد شغلی و حتی روابط شخصی ما را بهبود می بخشد.

از سوی دیگر شواهد علمی نشان می دهد: خرج کردن پول در تعطیلات، که یک خرید تجربی بوده و می تواند شامل هزینه هتل، رستوران، کنسرت و … شود، نسبت به خرج کردن پول برای مواردی مانند پوشاک و جواهرات و … شادی پایدارتری به همراه دارد.
این مساله ممکن است با یک باور قدیمی مطابقت داشته باشد که می ‌گوید آنچه در زندگی مهم است، خاطرات، تجربیات و سپری کردن لحظات زیبا و معنی‌ داری است که توانسته‌ ایم در طول عمر خود با آن ها روبرو شویم.

برخی تحقیقات همچنین نشان می دهد که حتی برنامه ریزی برای تعطیلات ممکن است خلق و خوی ما را بهبود بخشد.
دکتر فرگوسن و تیمی از پژوهشگران همکار وی طی مطالعات جدید خود دریافتند که تعطیلات می تواند کیفیت خواب ، فعالیت بدنی سبک و فعالیت بدنی متوسط تا شدید را افزایش دهد. این اثر خواب پس از تعطیلات ۲ هفته طول کشید و تغییرات برای تعطیلات کوتاهتر (کمتر از ۳ روز) کمتر بود. در مطالعه دیگری در مورد اثر محو شدن تعطیلات، پژوهشگری به نام ساننتگ (Sonnentag,)  به بررسی شرایط ۱۳۱ معلم پرداخته و این افراد  پرسشنامه هایی را قبل و بعد از تعطیلات خود تکمیل کردند.

نتایج نشان داد که پس از تعطیلات مسئولیت پذیری کاری آن ها به طور قابل توجهی افزایش داشته و در نقطه مقابل فرسودگی شغلی این افراد کاهش یافته است. ذکر این نکته ضروری است که اثرات فوق تنها برای حدود یک ماه ادامه دارد.
 یکی دیگر از سوالات تحقیقاتی جالب این بود که چگونه از تعطیلات بیشترین بهره را ببریم. در مطالعه دیگری که نتایج آن در سال ۲۰۲۱ منتشر شد، دکتر بلاشه (Blasche)  و همکارانش دریافتند که اگر در طول تعطیلات آرامش ذهنی  داشته باشید، اثرات مثبت طولانی تری را تجربه خواهید کرد.

نتایج یک مطالعه دیگر نیز نشان می دهد؛ اگر اهل مناطق سردسیر هستید، باید به تعطیلات دو هفته ای به مناطق گرمسیری بروید. حال ممکن است این پرسش مطرح شود که تعطیلات ما چقدر باید طول بکشد تا بیشترین بهره را از آن ببریم؟ در پاسخ باید اذعان داشت که توافق زیادی در این زمینه بین محققان وجود ندارد.

برخی از مطالعات نشان می دهد که حتی سه روز تعطیلات ممکن است مفید باشد در حالی که نتایج یک مطالعه دیگر پیشنهاد می کند که اثر مثبت یک مرخصی سالانه برای تعطیلات بیش از ۱۰ روز و و تعطیلات ۷ تا ۱۰ روزه یکسان است. برخی مطالعات دیگر نیز نشان می‌ دهند که تأثیر مثبت تعطیلات ممکن است برای افرادی که مشاغل کم استرس دارند، طولانی ‌تر باشد.