با نصب نرم‌افزارهای امنیتی بر عملکرد کودکتان در فضای مجازی نظارت کنید
با نصب نرم‌افزارهای امنیتی بر عملکرد کودکتان در فضای مجازی نظارت کنید

دکتر احمد قره‌خانی گفت‌: برای اینکه کودک بتواند مراحل رشد طبیعی را بگذراند و دارای شخصیت محکم و با ثباتی شود، محیط مناسبی نیاز دارد که متأسفانه بی توجهی والدین به مقتضیات رشدی کودک منجر به عدم سازش و سازگاری با محیط و بروز اختلالات در ابعاد مختلف برای کودک می شود. قره‌خانی مطرح کرد: یکی […]

دکتر احمد قره‌خانی گفت‌: برای اینکه کودک بتواند مراحل رشد طبیعی را بگذراند و دارای شخصیت محکم و با ثباتی شود، محیط مناسبی نیاز دارد که متأسفانه بی توجهی والدین به مقتضیات رشدی کودک منجر به عدم سازش و سازگاری با محیط و بروز اختلالات در ابعاد مختلف برای کودک می شود.

قره‌خانی مطرح کرد: یکی از مهمترین عوامل بی توجهی والدین به محیط  کودکان، فضای مجازی و استفاده از گوشی های هوشمند است به طوریکه متأسفانه این روزها کودکان به علت لذت جویی، هیجان خواهی و کنجکاوی مجذوب تلویزیون، کامپیوتر، بازی های ویدئویی و تلفن های هوشمند می شوند و ساده ترین راه برای سرگرم نگهداشتن آنها برای طولانی مدت توسط والدین اجازه استفاده از این لوازم الکترونیکی است.

وی با بیان اینکه استفاده بیش از حد از فضای مجازی منجر به ایجاد اختلالات عاطفی و رشدی زیادی مانند اضطراب و تأخیر در رشد می شود، ادامه داد: اعتیاد به فضای مجازی می تواند مشکلات جدی روانی و تحصیلی ایجاد کند، اگر افراد نتوانند بیش از یک ماه دوری از فضای مجازی را تحمل کنند در معرض اعتیاد هستند.

این روانشناس خاطرنشان کرد: اعتیاد اینترنتی، خلل روحی، افسردگی، عدم تمرکز، اضطراب اجتماعی، ضعف مهارت مقابله، عزت نفس پایین و خودکارآمدی کم از آسیب های روانی استفاده طولانی مدت از فضای مجازی و گوشی هوشمند است. 

وی یادآور شد: امروزه والدینی که اطلاعات اینترنتی فرزندشان نسبت به آنها بیشتر است باید بدانند کودکان به اندازه کافی بزرگ نیستند تا همه رفتار و موارد گوناگون که در اینترنت وجود دارد را درک کنند و حتی ممکن است در اینترنت مورد تهدید نیز قرار گیرند.

این روانشناس تصریح کرد: متأسفانه عدم نظارت والدین ممکن است سبب بلوغ زودرس در فرزندان شده و اختلالات فراوانی مانند اضطراب، افسردگی، اختلال در هویت یابی و اُفت تحصیلی را نیز در پی داشته باشد.

وی گفت: والدین باید آگاهی را شرط اول امنیت بدانند و در تکنولوژی و فضای مجازی به‌روز باشند و برای کودک خود وقت کافی درنظر گرفته و با کودک خود صحبت کنند تا احساس تنهایی نکرده و به فضای مجازی و دوستی های آنلاین پناه نبرد و کارتون، ویدئوها و یا بازی ها توسط والدین با اهداف آموزشی و تربیتی انتخاب شود تا کودکان در معرض محتواهای خشن قرار نگیرند و با نصب نرم افزارهای امنیتی بر عملکرد کودک خود در فضای مجازی نظارت داشته باشند.