فعالیت و آماده‌باش مراکز درمانی سراسر کشور در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه
فعالیت و آماده‌باش مراکز درمانی سراسر کشور در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه
سخنگوی وزارت بهداشت از آماده‌باش مراکز درمانی و بیمارستان‌های سراسر کشور برای روزهای گرم پیش رو، با وجود تعطیلی سه روز پایانی هفته خبر داد.

پدرام پاک‌آیین، تاکید کرد: با وجود تعطیلی چهارشنبه و پنجشنبه به دلیل گرمای هوا و مخاطرات آن بر سلامت، به همه مراکز درمانی برای پذیرش بیماران به ویژه بیماران اورژانس و گرمازده آماده‌باش داده شده و همه مراکز در این ایام آماده‌باش هستند.

وی با اشاره به نوسانات دما در روزهای اخیر و تجربه گرمای بی‌سابقه در اغلب نقاط کشور، پیشنهاد وزارت بهداشت برای تعطیلی دو روز پایانی هفته به جهت کاهش عوارض ناشی از گرما بر سلامت را مورد اشاره قرار داد و گفت: پیشنهاد وزارت بهداشت از این جهت بود که دمای بالا بدن انسان را در حالت آسیب‌پذیر قرار می‌دهد و در این میان گروه‌های پرخطر از جمله بیماران، سالمندان، کودکان، مادران باردار و … از جمله آسیب‌پذیرترین گروه‌ها هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت در همین راستا گفت: با توجه به اقدام دولت برای تعطیلی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، توصیه اکید ما آن است که مردم در روزهای بسیار گرم پیش رو از قرار گرفتن در معرض فضای باز و هوای گرم خودداری کنند و در صورت ضرورت به خروج از منزل نیز تا حد امکان از ساعات ۱۰ تا ۱۶ از منزل خارج نشوند.

پاک آیین ضمن تاکید بر نوشیدن کافی آب و مایعات و همچنین قرار گرفتن در مکان‌های خنک برای پیشگیری از گرمازدگی، از مردم خواست در صورت بروز علائم شدید گرمازدگی به اورژانس مراکز درمانی و پزشک مراجعه کنند.

به گزارش ایسنا، پیرو موج شدید گرما در تهران همچنین مدیرعامل شرکت شهر سالم شهرداری تهران دستور آماده‌باش کادر درمان درمانگاه‌های مناطق این شرکت را صادر کرد.

با توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی و وزارت بهداشت مبنی بر گرم شدن هوا و احتمال افزایش تعداد مراجعه افراد گرمازده و بیماران پرخطر به مراکز درمانی، امیر نورمحمدی طی بخشنامه‌ای از کلیه درمانگاه‌های ۱۹ گانه خواست تا جهت پذیرش و ارائه خدمت به این افراد آمادگی‌های لازم را داشته باشند.