کمبود محبت بسیار دردناک است
کمبود محبت بسیار دردناک است
لمس انسان یکی از جنبه های ضروری پیوند و ارتباطات اجتماعی استبسیاری از زوجین نمیدانند چه زمانی همسرشان دچار احساس کمبود محبت است لمس انسان یکی از جنبه های ضروری پیوند و ارتباطات اجتماعی است

از علم فلسفه گرفته تا روانشناسی و پزشکی همه معتقدند انسان نیاز به محبت و لمس فیزیکی دارد. التماس برای دریافت محبت از دیگران، تنها موجب مشکلات اجتماعی و عاشقانه میشود. احساس کمبود محبت از سوی دیگران میتواند منجر به احساس تنهایی، کاهش رفاه عاطفی و احساس قطع ارتباط شود. لمس انسان یکی از جنبه های ضروری پیوند و ارتباطات اجتماعی است و عدم وجود لمس میتواند اثرات نامطلوبی بر سلامت جسمی و روانی داشته باشد. احساس کمبود محبت برای هر فردی بسیار دردناک است و اغلب دلیل اصلی این است که افراد خیانت میکنند یا رفتارهای عجیب و غریبی در روابط دارند. اما شاید بتوانیم بگوییم قسمت عجیب ماجرا، این است که بسیاری از زوجین نمیدانند چه زمانی همسرشان دچار احساس کمبود محبت است.

در نتیجه پرداختن به نشانه های کمبود محبت میتواند در این راستا بسیار مفید باشد:

۱) بیش از حد وابسته شدن
به زبان ساده یکی از نشانه های کمبود محبت، سیریش شدن است! البته که این رفتار ظاهر خوبی ندارد. اما اگر فردی در حال چسبیدن است، ممکن است به این معنی باشد که او میخواهد مطمئن شود.او دلش برای محبت تنگ شده است و میخواهد شما در کنارش باشید.

۲) مطرح کردن فقدان رابطه جنسی و محبت بطور منظم
محبت جسمانی برای اکثر مردم یک نیاز اساسی است. اگر فردی مرتبا به شما میگوید که نیاز به رابطه جنسی دارد یا احساس میکند که شما او را دوست ندارید، احساس کمبود محبت دارد. همچنین این افراد ممکن است احساس طرد شدن کنند که درنهایت موجب رنجششان میشود.

۳) التماس کردن برای متعهد شدن یا ازدواج کردن
این هرگز نشانه خوبی نیست. التماس زودهنگام برای تعهد نشانه ایست که نشان میدهد ممکن است با فردی مواجه شده اید که دچار کمبود محبت است. بسیاری از مردم وقتی رابطه را رو به جلو نمیبینند احساس طرد شدن میکنند و بسیاری از افرادی که احساس کمبود محبت دارند، ممکن است به عنوان نشانه ای که دوست داشته میشوند، به دنبال تعهد و ازدواج باشند. طرد مداوم آزاردهنده است، بنابراین اگر در چنین رابطه هستید و نمیخواهید متعهد شوید، بهتر است قبل از اینکه بیشتر به آنها صدمه بزنید، آنها را کنار بگذارید.

۴) به طور منظم به دنبال دریافت تعریف و تمجید هستند
اگر شریک زندگی شما هر کاری که میتواند انجام میدهد تا شما را وادار به تعریف و تمجید کند، به این علت است که احساس ناامنی میکند. آنها همچنین ممکن است احساس کنند که شما علاقه خود را از دست داده اید. این احساس باعث ایجاد ناامیدی میشود و درنهایت شما را وادار میکنند که دوباره با محبت به آنها نگاه کنید. این نشانه آن است که آنها تنها در مورد احساستان نسبت به آنها به دنبال اطمینان از شما هستند. دردناک ترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که وقتی این کار را انجام میدهند آنها را نادیده بگیرید.

۵) نداشتن رابطه جنسی
اگر رابطه جنسی نداشته باشید، به احتمال بیشتری شریک زندگی شما احساس طرد شدن میکند. حتی ممکن است بیشتر احساس کند که هم اتاقی شما است تا کسی که شما به او اهمیت میدهید. از خود بپرسید که آیا هنوز هم میخواهید با آنها باشید؟ اگر پاسخ مثبت است، و شما هنوز آنها را دوست دارید، باید به دنبال زوج درمانی باشید و درباره شیوه های محبت ورزی آموزش دریافت کنید.

۶) اولویت بندی کردن رابطه
اولویت بندی کردن در رابطه، باعث میشود تا عزت نفس فردی که دچار احساس کمبود محبت است، از بین برود تا حدی که چیزی باقی نماند! آنها تمایل دارند تا تماما اولویت اول رابطه باشند. به عنوان مثال زمانی که بچه ها، کارهارا در اولویت قرار میدهید، آنها احساس میکنند مورد بی توجهی قرار گرفته اند. این احساس درنهایت حتی میتواند موجب آن شود که فردی که دچار احساس کمبود محبت است، رابطه را ترک کند.

۷) دعوای مکرر
میتوانیم بگوییم، این نشانه آن است که رابطه شما دیگر سالم نیست. این نشانه به خودی خود، علامت سواستفاده در رابطه است. اما اگر شریک زندگی شما همزمان با این نشانه، علائم دیگری که در لیست آمده است را تجربه کند، ممکن است به خاطر رفتاری که با او میشود احساس ناامیدی، آسیب دیدگی و عصبانیت کند.

۸) مکالمات کاسبانه
وقتی مکالمات همیشه شامل حساب و کتاب بچهها، صورت حسابها یا شاید مسائل مربوط به کار میشود، نشانه آن است که شریک زندگی شما خسته شده است. به عبارتی دیگر، یک کمبود محبت عمیقی میان زوجین شکل گرفته است. در این مرحله، آنها رابطه را مانند یک تجارت اداره میکنند، زیرا دیگر احساس میکنند که احتمالا نمیتوانند محبتی را که میخواهند از یکدیگر دریافت کنند.

۹) کناره گیری و سرد شدن
معمولا زمانی که یک مرد در رابطه احساس کمبود محبت داشته باشد، در لاک خود فرو میرود و کم حرف میزند. درنتیجه وقتی مردی خاموش میشود، نشانه آن است که از همسر خود آسیب دیده یا طرد شده است و در رابطه احساس کمبود محبت میکند. درنتیجه اگر این اتفاق برای شما نیز افتاده است، بهترین زمان است که از او بخواهید دوباره با شما صحبت کند و رابطه خود را باز گردانید.

۱۰) نق زدن
افراد زیادی نیستند که تمایل داشته باشند به طور فعال دیگران را آزار دهند. اما اگر او شما را آزار میدهد، مخصوصا در مورد چیزهای کوچک، ممکن است به این علت باشد که میخواهد سعی کند شما را وادار کند که دوباره مانند یک شریک رفتار کنید. در حقیقت از این طریق میخواهد کمبود محبت را جبران کند.

۱۱) کسل شدن رابطه
روابط کار کردن میخواهد و این شامل رهایی یکباره از عادت های همیشگی است. اگر برای رهایی از این وضعیت تلاش نمیکنید، ممکن است به نادیده گرفتن رابطه ختم شود. با این حال، این یک خیابان دو طرفه است، بنابراین اگر میخواهید کارها را در مسیر درست قرار دهید، با شریک زندگی خود در مورد آنچه که میخواهند انجام دهند صحبت کنید. به این ترتیب، میتوانید برای شاد ماندن در کنار هم کار کنید.

۱۲) خستگی و ملامت
بسیاری از افرادی که دچار کمبود محبت هستند، هر کاری که میتوانند انجام میدهند تا شریک زندگیشان یک بار دیگر با محبت رفتار کند. آنها ممکن است شما را با هدایایی سورپرایز کنند، شما را شب ها بیرون ببرند، چیزهایی را که قبلا به آنها آسیب میرساند نادیده بگیرند یا خودشان را برای شما زیبا کنند. اگر متوجه شدید که تلاشی انجام میشود، آن را تشویق کنید. مطمئن باشید در کمترین زمان در مسیر درست قرار خواهید گرفت.

۱۳) گریه کردن یا اغراق و افراط کردن
در این مرحله، فرد احساس میکند به حدی مورد بی توجهی قرار میگیرد که در رابطه مورد سواستفاده قرار گرفته است. در این شرایط، شما به عنوان همسر، بهتر است دست از آزار دادن آنها بردارید. به عبارتی دیگر سعی کنید به آنها ابزار محبت کنید. در غیر این صورت آنها را رها کنید. چرا که این افراد در یک بلاتکلیفی بی رحمانه ای قرار گرفته اند.

۱۴) ترس از دلبستگی و روابط رضایت بخش
برای برخی افراد، کمبود محبت موجب میشود که از دلبسته شدن به افراد دیگر، اجتناب کنند. این میتواند به این دلیل باشد که این افراد ممکن است از خجالت مفرط رنج ببرند و در مورد نزدیک شدن و درگیر شدن در صمیمیت طولانی مدت مضطرب باشند.

۱۵) مشکلات تصویر بدن
لمس در شکل گیری تصویر بدن نقش دارد. یک مطالعه بر روی زنان مبتلا به بی اشتهایی و پرخوری عصبی نشان داد که بین مسائل مربوط به تصویر بدن و محرومیت بیشتر از لمس در دوران کودکی و همچنین در زندگی فعلی آنها ارتباط وجود دارد. در مقابل، یکی دیگر از تاثیرات محرومیت از لمس، پرخوری است، که ممکن است راهی برای پر کردن خلا درونی باشد که از فقدان محبت به وجود آمده است.