چرا جذابیت چهره انسان‌ها کمتر از قبل است؟
چرا جذابیت چهره انسان‌ها کمتر از قبل است؟
گفته می‌شود که انسان‌ها دارند زشت‌تر می‌شوند و به‌گفته یک متخصص، این هیچ ربطی به بالا رفتن سن ندارد.

آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌ایم چرا نوجوانان دهه ۱۹۵۰ خیلی بزرگ‌تر از سن‌شان نشان می‌دادند، به این معنی که چهره‌شان بیشتر شبیه بزرگسالان بود؟

گفته می‌شود که انسان‌ها دارند زشت‌تر می‌شوند و به‌گفته یک متخصص، این هیچ ربطی به بالا رفتن سن ندارد.

به گزارش نیویورک پست، شافی حسن، انسان‌شناس و بنیان‌گذار شرکت مشاوره زیبایی چهره QOVES، در پاسخ به سوالی در مورد علت جذابیت چهره افراد در عکس‌های قدیمی، توضیح می‌دهد برنامه‌ غذایی، الگوی خواب، آلاینده‌ها و عادت‌های فک و صورت نابرابری بیشتری در جمعیت «غیرجذاب‌ها» در مقابل «جذاب‌ها» ایجاد می‌کند.

او در ویدیویی که در تیک‌تاک منتشر کرده و بیش از ۳.۲ میلیون بار دیده شده است، می‌پرسد آیا تابه‌حال از خود پرسیده‌ایم چرا نوجوانان دهه ۱۹۵۰ خیلی بزرگ‌تر از سنشان نشان می‌دادند، به این معنی که چهره‌شان بیشتر شبیه بزرگسالان بود. این انسان‌شناس توضیح می‌دهد رشد و تکامل صورت به فشاری که به فک بالا و پایین می‌آورید بستگی دارد که مشخصه تعریف چهره «جذاب» است.

حسن در ادامه می‌افزاید زبان یا «سایر نیروها» می‌تواند فک را به پایین یا بیرون براند و استخوانی جدید فضایی را که در اثر جابه‌جایی ایجاد شده است پر می‌کند.

او در این ویدیو عکس‌های دختربچه‌ای را نشان می‌دهد که فکش رشد کافی نداشته است، و می‌گوید عفونت سینوسی بلندمدت بر رشد فک پایین تاثیر گذاشته است زیرا از راه دهان نفس می‌کشید و دهانش بسته نمی‌ماند تا فکش «درست رشد کند».

حسن در پایان می‌گوید ۷۰ درصد جمعیت غرب نوعی ناهنجاری دندانی [نامرتبی دندان‌های بالا و پایین] دارند و این توضیح خوبی است که چرا در گذر زمان از جذابیت چهره‌ها کاسته می‌شود.