دایره راحتی ذهن در روانشناسی چیست؟!
دایره راحتی ذهن در روانشناسی چیست؟!
دایره راحتی یا امن (Comfort Zone) یکی از اصطلاحات رایج در جامعه روانشناسی است که به شدت در زندگی ما نقش دارد. ترس­ها و استرس­ها و نگرانی­های ما تا حدود زیادی نشأت گرفته از این مفهوم است.

دایره راحتی یا امن (Comfort Zone) یکی از اصطلاحات رایج در جامعه روانشناسی است که به شدت در زندگی ما نقش دارد. ترس­ها و استرس­ها و نگرانی­های ما تا حدود زیادی نشأت گرفته از این مفهوم است.

دایره راحتی ذهن در روانشناسی چیست و چرا باید از آن خارج شوید؟

روتین‌ها می‌توانند آرامش بخش باشند اما همچنین می‌توانند با گذشت زمان بی حاصل شوند. همه سخنرانان انگیزشی شما را تشویق می کنند که از منطقه امن یا کامفورت زون خود خارج شوید، انجام کاری جدید و پر ریسک احتمال پیری زودرس را کاهش داده و برای بهبود عملکرد مغز شما مفید است.

کامفورت زون (comfort zone) که به نام‌های دایره راحتی و حاشیه امن هم شناخته می‌شود در واقع یک حالت رفتاری است که در آن، عملکرد فرد طی یک روال ساده و الگو انجام می‌شود و فرد سعی می‌‌کند که با عدم فعالیت و ریسک پذیری، استرس و خطر را به حداقل رسانده و امنیت روانی برای خود فراهم کند.

منطقه امن ذهن در روانشناسی چیست؟ چرا خارج شدن از آن دشوار است؟
ایده منطقه امن به یک آزمایش کلاسیک در روانشناسی بر می‌گردد، در سال ۱۹۰۸ روانشناسان رابرت م. یرکیز و جان دی. ددسون توضیح دادند که یک وضعیت آسایش نسبی باعث ایجاد یک سطح ثابت از عملکردها می‌شود.

ما انسان‌ها برای رسیدن به موفقیت‌های بزرگ به حالت اضطراب نسبی نیاز داریم (فضایی که سطح استرس ما را کمی بالاتر از حد طبیعی ببرد) به این فضا ” اضطراب بهینه ” گفته می‌شود که دقیقا خارج از منطقه امن ما می‌باشد.

همه ما می‌دانیم که وقتی واقعا خودمان را به چالش بکشیم، نتایج شگفت انگیزی را به دست آوریم. فراموش نکنید که فشار بیش از حد در واقع می‌تواند نتایج منفی ایجاد کند و باعث افزایش استرس و اضطراب شده و این احساس را تقویت کند؛ اینکه خود را به چالش کشیدید یک ایده بد است، این تمایل طبیعی ذهن ما برای بازگشت به وضعیتی بی طرف و بدون اضطراب است.

منطقه امن را نمی‌توان مطلقا چیز خوب یا بدی به حساب آورد، این یک وضعیت طبیعی است که اکثر مردم به سمت آن گرایش دارند و ترک آن به معنای افزایش خطر و اضطراب است که می تواند نتایج مثبت یا منفی داشته باشد.

مزایای خارج شدن از منطقه امن ذهنی چیست؟
اضطراب بهینه جایی است که تولید و عملکرد ذهنی شما به اوج خود می‌رسد اما آیا می‌دانید که مزایای خارج شدن از منطقه امن ذهنی چیست؟

کارآمد تر می‌شوید: ماندن در منطقه امن باعث کاهش بهره وری می‌شود و انگیزه و جاه طلبی را برای انجام کارهای بیشتر و یادگیری چیز‌های جدیدتر از بین می‌برد.

ما همچنین در ” تله کار ” قرار می‌گیریم جایی که می‌خواهیم به عنوان راهی برای ماندن در منطقه امن خود و اجتناب از انجام کارهای جدید ترسیم کنیم. تحت فشار قرار دادن مرزهای شخصی می‌تواند به شما کمک کند که زودتر قدم بردارید، موفقیت‌های بیشتری کسب کنید و روش‌های دقیق‌تری برای کار پیدا کنید.

راحت‌تر با تغییرات جدید و غیر منتظره برخورد می کنید: با ریسک کردن به روشی کنترل شده و به چالش کشیدن خودتان در مورد کار هایی که معمولا انجام نمی دهید، می توانید بخشی از عدم اطمینان به شخصیت‌تان را در یک محیط کنترل شده تجربه کنید. یادگیری زندگی در خارج از کامفورت زون هنگام تصمیم گیری می‌تواند شما را برای رو به رویی با تغییرات جدید زندگی آماده کند.

ماندن در حالت اضطراب بهینه برای شما آسان‌تر می شود: هنگامی که از منطقه امن ذهنی خود خارج می‌شوید، این کار با گذشت زمان آسان‌تر می‌شود چون در واقع به آن حالت اضطراب بهینه عادت می‌کنید.

چیزهای جدید یاد می‌گیرید و خودتان را به چالش می‌کشید: یکی از بهترین مزایای خارج شدن از منطقه امن این است که به دنبال تجربیات جدید، یادگیری مهارت‌های جدید و پیدا کردن ایده‌های جدید می‌روید. زمانی‌که تصمیم بگیرید کار جدیدی را انجام دهید که قبل از این انجام نمی دادید باعث می‌شود که به دنبال کسب اطلاعات جدید رفته و با انرژی بیشتر با چالش‌های پیش رو برخورد کنید.

چگونه از منطقه امن خود خارج شویم؟
خارج شدن از منطقه امن می‌تواند خوب باشد اما یادآوری این نکته مهم است که بین نوع اضطراب کنترل شده ای که ما در مورد آن بحث می‌کنیم و اضطرابی که روزانه بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند، تفاوت وجود دارد.

منطقه راحتی افراد مختلف با هم متفاوت است و آنچه که انگیزه‌های شما را افزایش می‌دهد ممکن است شخص دیگری را فلج کند.

۱٫ کارهای روزمره را متفاوت انجام دهید: سعی کنید که کار های روزانه را متفاوت انجام دهید، تغییراتی که ایجاد کرده اید بزرگ باشند یا کوچک می توانند چشم انداز زندگی شما را تحت تاثیر قرار دهند.

۲٫ برای تصمیم گیری بهتر وقت بگذارید: آرام باشید، آنچه اتفاق می افتد را مشاهده کنید، تفسیر کرده و سپس یک تصمیم خوب بگیرید. فراموش نکنید که برای اتخاذ بهترین تصمیم فکر کنید فقط عکس العمل نشان ندهید.

۳٫ به خود اعتماد کنید و تصمیمات فوری بگیرید: گاهی اوقات اینکه به خودتان اعتماد کنید و یک تصمیم فوری بگیرید باعث می شود پروژه های شخصی خود را با موفقیت انجام دهید.

۴٫ این کار را در مراحل کوچک انجام دهید: بیرون آمدن از منطقه امن شجاعت زیادی می طلبد. اگر مضطرب هستید کافی است که ترس های خود را شناسایی کنید و سپس گام به گام با آنها روبرو شوید.

روش‌های زیادی برای تغییر در حد و مرز های زندگی شخصی وجود دارد؛
شما می‌توانید یک زبان یا مهارت جدید بیاموزید، یادگیری یک زبان جدید می تواند باعث یادگیری مهارت‌های جدید در زندگی شود.
با افرادی که به شما الهام می بخشند ارتباط برقرار کنید یا داوطلبانه با سازمانی که کارهای عالی انجام می دهد همکاری کنید.
سفر کنید، چه در کشور خود و چه در سراسر جهان. بازدید از مکان‌های جدید و متفاوت شاید یکی از بهترین راه‌ها برای گسترش چشم انداز‌های شما باشد.

فراموش نکنید که امتحان کردن چیزهای جدید دشوار است، اگر اینطور نبود که بیرون رفتن از منطقه امن راحت بود و به راحتی می توانستید این کار را انجام دهید. درک این مسئله که عادت‌ها چیستند و چگونه می‌توانیم آن ها را تغییر دهیم همان قدر مهم است که بتوانیم با انجام کارهای خاص، خود را از کامفورت زون خارج کنیم.

چرا بازگشت به منطقه امن از این پس مهم است؟
شما نمی‌توانید همیشه در خارج از منطقه امن خود زندگی کنید، برای پردازش تجربیات خود باید هر از گاهی به آن برگردید.

شما نمی‌خواهید کار جدیدی که انجام می دهید خیلی زود عادی و کسل کننده شود، این پدیده که به سازگاری هدونیستی (لذت گرایی) مشهور است، باعث می شود راه هایی برای دوری از اینکه چیزی عادی شود پیدا کنیم.

با امتحان کردن چیز های جدید و کوچکتر از گیر افتادن در این مرحله دوری کنید. سفارش غذای جدیدی در یک رستوران و یا سفر به یک کشور جدید می‌تواند شما را از کامفورت زون خارج کرده و در نتیجه باعث می‌شود چالش‌هایی که با آن روبرو هستید متنوع‌تر شوند.

خارج شدن از کامفورت زون را آهسته انجام دهید و تقویت حد و مرزهای شخصی خود را به یک عادت تبدیل کنید
خارج شدن از دایره امن شما در آغوش گرفتن تجربیات جدید و رسیدن به آن حالت اضطراب بهینه با روشی کنترل شده است. برای تجربیات خود وقت بگذارید تا بتوانید از مزایای آن ها استفاده کرده و آن ها را در فعالیت‌های روزانه خود به کار ببرید.

سعی کنید این را به یک عادت تبدیل کنید که هر هفته یا هر ماه چیز جدیدی را امتحان کنید. هدف این است که می‌خواهیم یاد بگیریم واقعا چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم و مهم است که گاهی به حالت راحتی برگردید و فقط استراحت کنید.