هوش و حافظه بزرگسالان را چگونه تقویت کنیم ؟
هوش و حافظه بزرگسالان را چگونه تقویت کنیم ؟
هر انسانی می‌تواند با ترفندهای محرک و تقویت کننده هوش خود را افزایش دهدفقط کافی است روش‌های ساده و بدون هزینه‌ای که باعث افزایش هوش و توانایی یادگیری ما می‌شوند را شناخته و از آنها استفاده کنید

هر انسانی می‌تواند با ترفندهای محرک و تقویت کننده هوش خود را افزایش دهدفقط کافی است روش‌های ساده و بدون هزینه‌ای که باعث افزایش هوش و توانایی یادگیری ما می‌شوند را شناخته و از آنها استفاده کنید

هر انسانی می‌تواند با ترفندهای محرک و تقویت کننده هوش خود را افزایش دهدفقط کافی است روش‌های ساده و بدون هزینه‌ای که باعث افزایش هوش و توانایی یادگیری ما می‌شوند را شناخته و از آنها استفاده کنیم راز و رمز تقویت هوش و حافظه در سنین بالا می‌تواند به سادگی برای شما شکافته شود زمانی که در زندگی روزمره خود تغییراتی لذت بخش ایجاد کنید.

از سال‌ها پیش این باور در میان مردم وجود داشت که افراد با میزان هوش مشخص متولد می‌شوند و در حقیقت تلاش اصلی انسان برای استفاده از همان میزان هوش در زندگی فردی و اجتماعی است اما محققان ثابت کرده‌اند که هر انسانی می‌تواند با ترفندهای محرک و تقویت کننده هوش خود را افزایش دهد.

می‌دانیم که یادگیری استعدادهای جدید با هوش بالاتر سریعتر و ساده تر انجام خواهد شد پس برای همین منظور بایستی روش‌های ساده و بدون هزینه‌ای که باعث افزایش هوش و توانایی یادگیری ما می‌شوند را شناخته و از آنها استفاده کنیم.

اگر سنتان بالا رفته است و حس می‌کنید هوش و ذهنتان آن بازدهی قبلی را ندارد به سراغ یک موسسه آموزشی مخصوص بزرگسالان بروید و با یادگیری زبان یا موسیقی جدید مغزتان را تقویت کنید.

در این بخش ۷ روش موثر در افزایش هوش و یادگیری به شما معرفی خواهیم کرد.

۱- برای تقویت هوش در بزرگسالی نوازندگی کنید
بله درست متوجه شدید، نواخت یکی از آلات موسیقی روشی است برای تقویت یادگیری. جالب است بدانید که دانشمندان به این واقعیت دست یافته‌اند که نواخت یکی از ادوات موسیقی توانایی مغز را در یادگیری ریاضیات، زبان جدید، قدرت تحلیل و… افزایش می‌دهد. از طرفی نوازندگی به واسطه تقویت نیمه یادگیری مغز قدرت خلاقیت را در فرد چند برابر می‌سازد.

۲- مطالعه کنید هر چه که باشد تا هوشتان در بزرگسالی تقویت شود!
فواید مطالعه در ذهن شما با لذت تماشای یک فیلم هیجان انگیز برابر است. در حقیقت گاهی مهم نیست که چه چیزی را می‌خوانید چرا که به واسطه مطالعه ذهن شما استرس‌های بیرونی را به حالتی لغو می‌کند.
مطالعه و خواندن روزنامه، مجله، کتاب و… علاوه بر افزایش میزان معلومات موجب می‌شود که ذهن شما در تشخیص الگوها و درک فرآیند با دقت تفسیر بالاتری عمل کند همین نیروی کاهش و مقابله با استرس را در ذهن شما چند برابر می‌سازد.

۳- راه تقویت هوش بزرگسالان با ورزش کردن آن هم از جنس مداوم
مثل همیشه یکی از گزینه‌های توصیه شده برای رسیدن به موفقیت و آرامش ورزش کردن است. انجام حرکات ورزشی به طور مداوم و البته متناوب بسیار مفیدتر از انجام حرکات ورزشی سخت در دوره زمانی کوتاه است.
زمانی که ورزش می‌کنید سلول‌ها سرشار از BDNF که نوعی پروتئین است می‌شوند. سلول‌های مغز بعد از این تغییرات با قدرت فوق العاده در حافظه، یادگیری، تمرکز و درک مطالب روبرو می‌شوند. دانشمندان هشدار دادند که نشستن طولانی مدت و بی تحرکی نوعی مرگ آرام برای مغز است به همین دلیل اهمیت ورزش را نباید نادیده گرفت.

۴- تقویت هوش بزرگسال با یادگیری زبان جدید
حل کردن پازل‌های مختلف را برای تقویت هوش و حافظه خود فراموش کنید و به سراغ یادگیری زبان جدید بروید تا علاوه بر بهره‌گیری از مزیت‌های یادگیری یک زبان جدید مغز خود را همانند یک منبع یادگیری محیا سازی

دانشمندان بر این باورند که افراد چند زبانه قدرت بیشتری در حل مسائل سخت و پازل‌های دشوار دارند. یادگیری یک زبان جدید این امکان را به مغز شما می‌دهد که در تحلیل مسائل قدرت بالاتری داشته باشد و برای حل مشکلات و مسائل راه کارهای بهتری خلق کند. علاوه بر آن صحبت کردن به دو زبان می‌تواند اعتماد به نفس و تسلط بر محیط را در شما افزایش دهد.

۵- برای تقویت هوش بزرگسالان انباشته یادگیری‌های خود را تست کنید
بسیاری از دانش آموزان دبیرستان و دانشگاه در یک سری از امتحانات به طور کلی میزان یادگیری‌های خود را می‌آزمایند که این روشی است عالی برای تقویت هوش و یادگیری که با قرار گرفتن در چنین شرایطی به حرکت در می‌آید.
نیاز به یادگیری تجمعی و قرار گرفتن در چنین شرایطی ما را برای فراگیری و تقویت هوش محیا می‌سازد پس در صورتی که امکان داشت خود را در تست‌های مجموعه‌ای تست کنید.

شرکت در مسابقات تلویزیونی و رادیویی که بر اساس اطلاعات عمومی انجام می‌شود نیاز به یکپارچگی دارد که ذهن را به سمت این فرآیند هدایت می‌کند. تمام این اوصاف در یک کلمه منجر به افزایش هوش می‌شوند.

۶- مغزتان را وادار به کار کنید
نه به این معنا که فعالیت فیزیکی برای مغز فراهم سازید بلکه کار کشیدن از مغز یعنی تحریک و به چالش کشیدن آن. سودوکو، پازل، چیستان، بازی‌های گروهی، بازی با کارت‌های مختلف. تمام این بازی‌ها طیف عظیمی در مسیرهای عصبی و سیناپس ایجاد می‌کند که اساسا قدمی برای تقویت هوش است.

زمانی سلول‌های عصبی در شرایط جدید پاسخ می‌دهند که توانایی بیشتری داشته باشند و ما با انجام این بازی‌های ذهنی و فکری این شرایط را از پیش برای مغز ایجاد کرده‌ایم و به مرور زمان افزایش هوش را در خودمان خواهیم دید.

۷- مدیتیشن، تفکر عمیق از راه‌های تقویت هوش بزرگسالان
در سال ۱۹۹۲ “دالای لاما “، ” ریجارد دیویدسون” را دعوت کرد تا در یک سری مطالعات دقیق امواج مغزی را در زمان تفکر و تمرکز بر روی موضوعی خاص بسنجد. نتایج کامل این تحقیقات در سال ۲۰۰۴ در مجله وال استریت منتشر شد که حاکی از تاثیر مثبت تفکر و تمرکز بر روی افزایش هوش داشت.

در حقیقت با تمرکز و مدیتیشن تسلط مغز در کنترل احساسات و فعالیت‌های مربوط به هوش و یادگیری چندین برابر می‌شود به همین دلیل است که مردمان شرق باستان پیش از شرکت در حساس‌ترین موقعیت‌ها دقایقی را به مدیتیشن می‌پرداختند. در واقع به زبان عامیانه مدیتیشن روشی است برای در اختیار گرفتن نیروی مغز برای تقویت هوش و ذکاوت.