والدین در این مواقع به کودکشان تذکر دهند
والدین در این مواقع به کودکشان تذکر دهند
تربیت و مراقبت از فرزندان در زندگی یک امر بسیار مهم و حائز اهمیت است، به همین دلیل مادران باید در برخی از مواقع حتما به کودک خود تذکر بدهند.

تربیت و مراقبت از فرزندان در زندگی یک امر بسیار مهم و حائز اهمیت است، به همین دلیل مادران باید در برخی از مواقع حتما به کودک خود تذکر بدهند.

 مراقبت از فرزندان به مادری سالم و محکم از نظر جسمی و روحی نیاز دارد. مادر اولین فرد مهم زندگی کودک محسوب می‌شود و او درس‌های ارزشمندی را از مادر خود می‌آموزد که برای آینده‌اش بسیار لازم و ضروری خواهد بود. مطمئن شوید مادر قوی و محکمی برای فرزندانتان هستید، زیرا مادر قلب خانواده و مهمترین راهنمای کودک است. برای یک مادر قدرتمند بچه بسیار عزیز است اما تربیت او مهمتر است به همین خاطر یک مادر قدرتمند در مواقعی که در این بخش آورده‌ایم، به کودک تذکر می‌دهد.

وقتی کودک در حال خبرچینی است

گاهی کودک به دلایل گوناگون (جلب محبت و…) به خبر چینی روی می‌آورد، در این مواقع برخی والدین از این کار کودکشان استقبال کرده و از او چیزهای زیادی می‌پرسند اما یک مادر قوی وقتی کودک خبرچینی می‌کند، به او نمی‌خندد و با او بد و خشن هم برخورد نمی‌کند بلکه جلوی کنجکاوی خود را نمی‌گیرد و به کودک می‌گوید: « دیگر ادامه نده عزیزم» یا می‌گوید: «نمی‌دانستم اما کاش رازهای دوستت را به من نمی‌گفتی»، «چه خوب که تو فقط این بار این راز را به من گفتی و اغلب راز داری» و …

وقتی کودک توقعات نابجا دارد

فرزندان ما ممکن است خواسته‌هایی داشته باشند که برآورده کردن آنها به صلاح نباشد. اگر مدام همه خواسته‌های کودک بدون کوچک‌ترین مانعی برآورده شوند، او دیگر هیچ تلاشی برای بهبود شرایط انجام نمی‌دهد و به دنبال پیشرفت نخواهد بود. یک مادر قدرتمند بیش از حد به کودک قدرت نمی‌دهد و اجازه نمی‌دهد که در خانه فرزند سالاری حاکم باشد، او توقعات نابجای کودک را برآورده نمی‌کند.

وقتی کودک مقصر است

برخی والدین حتی وقتی کودکشان مقصر است، هرگز مسوولیت هیچ مشکلی را برعهده نمی‌گیرند و دائما دیگران را مقصر شمرده تا کودک خود را تبرئه کنند. مادر قدرتمند همیشه به دنبال امن کردن مسیر کودک نیست و اگر کودکش در دعوا یا … مقصر است، دنبال مقصر نمی‌گردد و به کودک می‌گوید مسئولیت کار خود را به عهده بگیرد، یک مادر قدرتمند اجازه می‌دهد کودک طعم محکوم شدن را بچشد و اینگونه به او تذکر می‌دهد.

وقتی کودک دروغ می‌گوید

برخی کودکان خیلی بیشتر از بقیه دروغ می‌گویند. سعی کنید در این مواقع با فرزند خود به طور صریح رفتار کنید و بگویید که دروغ را در خانه خود نمی‌خواهید اما هرگز کاری نکنید که کودکتان از شما بترسد و نگران عصبانیت شما باشد زیرا ممکن است سعی کند به هر قیمتی از گفتن حقیقت به شما جلوگیری کند. همچنین زمانی که کودک به طور صادقانه با شما صحبت می‌کند او را تشویق کنید و به او بازخورد مثبت بدهید.

وقتی کودک قوانین خانه را نادیده می‌گیرد

قوانین خوب خانوادگی برای بچه‌ها، رفتار کودکان را به روشی مثبت هدایت می‌کند. در شیوه قانون‌گذاری برای کودکان در خانه باید منعطف باشید و شرایط خانوادگی و وضعیت فعلی بچه‌ها را به خوبی بررسی کنید. یک مادر قدرتمند اجازه نمی‌دهد که کودک قوانین خانه را زیرپا بگذارد.

وقتی کودک کارهایش را انجام نمی‌دهد

یک مادر قدرتمند همیشه در خدمت فرزند خود نیست و اجازه می‌دهد فرزندش کارهایش را انجام دهد. برای داشتن یک کودک مسئولیت‌پذیر در ابتدا با مهربانی به فرزندتان کمک کنید تا کارهایش را انجام بدهد تا یاد بگیرد خودش به تنهایی از پسِ آنها بربیاید. اگر با مهربانی و خوشرویی به بچه ها کمک کنید، مسئولیت‌هایشان را زودتر یاد می‌گیرند.