عاداتی که حتما باید بعد از ۴۰ سالگی ترک کنید
عاداتی که حتما باید بعد از ۴۰ سالگی ترک کنید
پس از ۴۰ سالگی ممکن است برخی عادت‌های بد و ناپسند در افراد به وجود بیاید، بنابراین بهتر است عادات ناسالم و ناپسند بعد از ۴۰ سالگی را کنار بگذارید.

پس از ۴۰ سالگی ممکن است برخی عادت‌های بد و ناپسند در افراد به وجود بیاید، بنابراین بهتر است عادات ناسالم و ناپسند بعد از ۴۰ سالگی را کنار بگذارید.

 بعد از ۴۰ سالگی بهتر است افراد بسیاری از عادت‌های ناسالم خود را که در گذشته داشتند کنار بگذارند. ترک این عادات به ما کمک می‌‎کند تا از نظر جسمی و روحی احساس سلامتی کنیم. در این قسمتبه برخی از این عادات ناپسند که ترک آن ها باعث بهبود زندگی فرد بعد از ۴۰ سالگی می ‎شود خواهیم پرداخت.

نبایدهایی که بعد از ۴۰ سالگی باید رعایت کنید

۱. اتاق خواب نامنظم و به هم ریخته

بهم ریختگی اتاق خواب با لباس‌های رو هم تلمبار شده و وسیله‌های مختلف سبب آشفتگی ذهنی و به هم ریختن چرخه خواب می‌شود؛ پس بهتر است برای داشتن ذهنی آرام و سالم و خوابی راحت اتاق خواب خود را تمیز و مرتب نگهداریم.

۲. نگاه کردن به صفحه گوشی قبل از خواب

نگاه کردن به صفحه نمایش گوشی و لپ تاپ قبل از خواب به دلیل نور ناشی از صفحه نمایش باعث تولید ملاتونین در بدن می‎‌شود و برای بدن و خواب فرد بسیار مضر است.

۳. خواب کم از عادت های بعد از ۴۰ سالگی

در طول خواب مغز شما سیگنالی را به بدن می‌‎فرستد و باعث کاهش تولید بعضی هورمون‌ها و ترکیبات مهم در بدن می‌‎شود که خطر ابتلا به بیماری‌های مختلف را کاهش می‌‎دهد و به حفظ سلامتی، حافظه، مدیریت گرسنگی و حفظ سیستم ایمنی بدن کمک خواهد کرد و خواب همچنین به قوی شدن عضلات و ترمیم آن ها نیز کمک می‎کند.

۴. الگوی خواب نا منظم

طبق تحقیقات صورت گرفته، افرادی که الگوی خواب نامنظمی دارند و هر شب در ساعات متفاوتی می‎‌خوابند وزن بیشتر، قند خون و فشار خون بالا تر و ضربان قلب بالا تری نسبت به افراد دارای الگوی خواب منظم دارند.

۵. اعتیاد به قرص‌های خواب آور

طبق مطالعات صورت گرفته افرادی که به خوردن قرص‌های خواب آور اعتیاد دارند ۴۳درصد درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به زوال عقل در طی یک دوره ۱۵ ساله بودند.

۶. صرف نظر کردن از یادگیری چیز های جدید

یاد گرفتن چیزهای جدید و تجربه فعالیت‌های جدید، از ابتلا به آلزایمر و زوال عقل جلوگیری می‌‎کند و حافظه را فعال نگه می‌دارد.

۷. حفظ روابط شخصی

بعد از ۴۰ سالگی بهتر است که افراد روابط شخصی خود را در اولویت قرار دهند که این کار نه تنها سبب بهبود روابط خانوادگی می‌‎شود بلکه باعث حفظ سلامتی فرد نیز خواهد شد. تنهایی سلامتی افراد را تضعیف می‌‎کند.

۸. توجه نکردن به سلامتی بعد از ۴۰ سالگی

برای حفظ سلامتی خود و داشتن یک زندگی طولانی مدت باید چکاپ‌های منظم، رژیم غذایی مناسب و ورزش را جدی بگیرید.

۹. دلسرد شدن بخاطر علائم پیری بعد از ۴۰ سالگی

طبق مطالعات صورت گرفته کسانی که با دید مثبت به افزایش سن خود می‌‎نگرند ۵۰درصد کمتر از افرادی که پیر شدن را منفی می‌‎دانند به زوال عقل مبتلا می‌شوند.

۱۰. نگه داشتن افراد منفی در زندگی از عادت‌های بعد از ۴۰ سالگی

نگه داشتن افراد سمی در زندگی خود، باعث می‌‎شود که احساس نارضایتی شما نسبت به مشکلات دو برابر شود و بهتر است به گونه‌ای مناسب این افراد را از زندگی خود دور کنید.

۱۱. مقایسه کردن خود با سایر افراد

مقایسه کردن زندگی خود با دیگران نه تنها سودی برای شما نخواهد داشت بلکه باعث ایجاد نارضایتی از زندگی خود و افسردگی نیز می‌‎شود. به زندگی خود فکر کنید و از روی ظاهر افراد، آنها را برتر و خوشبخت‌تر از خود ندانید.

۱۲. استفاده نکردن از کرم ضد آفتاب و یا استفاده از کرم ضد افتاب ضعیف

استفاده نکردن از ضد آفتاب‌ها و یا استفاده از ضد آفتاب‌های داری اس پی اف زیر ۳۰ باعث ایجاد لک‌های پوستی و چین و چروک شده و روند پیری را افزایش می‎‌دهد و همچنین منجر به ابتلا به بیماری‌های پوستی نیز می‌شود.

۱۳. غذا خوردن بیش از حد بعد از ۴۰ سالگی

خوردن غذاهای چرب و پر نمک برای سلامتی بسیار مضر است و همچنین مقدار غذای مصرفی باید سبک باشد تا هضم راحت‌تر انجام شود و سلامتی فرد به خطر نیافتد.

۱۴. خوردن میان وعده‌های مختلف در نیمه شب‌ها

وقتی دیر وقت غذا می‌‎خورید، بدن شما وقت لازم برای سوخت و ساز بدن را ندارد و تولید آنزیم‌های مهمی که نقش اساسی در ترمیم پوست شما می‌شوند، مختل می‌گردد. برای داشتن پوستی صاف و بدون چین و چروک از ۳-۴ ساعت قبل از خواب نباید چیزی خورده شود.

۱۵. رژیم‌های لاغری سخت

رژیم‌های غذایی سخت نه تنها به متابولیسم بدن شما آسیب می‌‎زند، بلکه می‌‎تواند منجر به کمبودهای تغذیه‌ای، ریزش مو، مشکلات گوارشی، خستگی و کاهش حافظه شود. برای کاهش وزن باید از رژیم‌های غذایی متعادل پیروی کنید که برای شما مفیدند و سلامتی شما را بهبود می‌بخشند.

۱۶. نخوردن صبحانه از عادات بعد از ۴۰ سالگی

نخوردن صبحانه باعث ایجاد نوسانات قند خون می‌‎شود و بر انرژی شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. علاوه بر این، نخوردن صبحانه باعث پرخوردی در طول روز و خوردن غذاهای ناسالم می‌شود.

۱۷. تصور اینکه فست فود برای شما مضر نیست

این یک تصور بسیار اشتباه است که سلامتی شما را بسیار به خطر خواهد انداخت.

۱۸. خوردن غذا های کنسرو شده بعد از ۴۰ سالگی

مواد نگه دارنده موجود در غذاهای کنسرو شده برای دستگاه گوارش و سلامتی بسیار مضرند و حذف آنها از برنامه غذایی باعث جلوگیری از بسیاری از بیماری‌های گوارشی می‌‎شود.

۱۹. مصرف قند و کربوهیدرات های فراوان

خوردن قند و کربوهیدرات‌های فراوان علاوه بر ایجاد افزایش وزن، احتمال ابتلا به دیابت نوع ۲ را افزایش می‌‎دهد و همچنین منجر به ابتلا به آلزایمر نیز می‌‎شود.

۲۰. خوردن تنقلات مخصوص کودکان از عادات بد بعد از ۴۰ سالگی

خوردن این نوع تنقلات مانند پاستیل باعث نوسانات قند خون و چاقی می‌‎شود و برای سلامتی افراد بالای ۴۰ سال مضر است.

۲۱. استفاده از صابون بعد از ۴۰ سالگی

استفاده از صابون باعث افزایش تعداد باکتری‌های پوست می‌شود، تعادل پی اچ پوست را به هم می‌‎زند و باعث خشکی پوست می‌‎شود و برای سلامت پوست بسیار مضر است.

۲۲. محافظت نکردن از پرده گوش پس از ۴۰ سالگی

بنا به گفته متخصصان بعد از ۴۰ سالگی مراقبت از کانال گوش از اهمیت بالایی برخوردار است و باید هنگام تمیز کردن از آن مراقب باشیم تا به پرده گوش آسیبی وارد نشود و همچنین باید از انداختن گوشواره‌های سنگین به گوش‌های خود خودداری کنیم. همچنین در صورت داشتن مشکلات شنوایی، مراجعه به متخصص ضروری است.

۲۳. تمیز کردن کانال های گوش به وسیله پنبه

تمیز کردن بیشتر از حد کانال‌های گوش باعث آسیب رسیدن به پرده گوش شود و حتی ممکن است منجر به مشکلات شنوایی نیز بشود اما این به آن معنا نیست که از تمیز کردن گوش خود خودداری کنید. گوش باید به دقت و به آرامی تمیز شود.

۲۴. نادیده گرفتن بهداشت دهان بعد از ۴۰ سالگی

رعایت بهداشت دهان تنها منحصر به مسواک زدن و استفاد از نخ دندان نیست و بلکه لازم است از محلول‌های دهانشویه ضد باکتریایی نیز استفاده شود.

۲۵. نادیده گرفتن بهداشت پا بعد از ۴۰ سالگی

پوشیدن کفش در صورت خیس بودن پاها باعث رشد قارچ در بین انگشتان پا و ایجاد تاول و سلولیت در پاها می‌‏شود. با خشک کردن پاها بعد از استحمام، می‌‎توان به کاهش بروز چنین عفونت‌هایی کمک کرد و همچنین برای کاهش رطوبت پا می‌‎توان از پودرهای مخصوص که بدون نسخه به فروش می‌‎رسند، استفاده کرد.

۲۶. ورزش نکردن از عادت های بعد از ۴۰ سالگی

انجام تمرینات ورزشی بعد از ۴۰ سالگی بسیار مهم است و باعث تقویت استخوان‌ها، سطح هورمون‌ها، متابولیسم و سایر فعالیت‌های بدن می‌‎شود.

۲۷. سیگار کشیدن

بر طبق تحقیقات صورت گرفته، مصرف سیگار باعث افزایش ۵۶درصد سکته قلبی و افزایش ۳۰درصد سکته مغزی در افراد می‌‎شود. پس بهتر است که این عادت ناپسند کنار گذاشته شود.

۲۸. نشستن زیاد از عادات بعد از ۴۰ سالگی

نشستن زیاد می‌‎تواند خطر ابتلا به چاقی، دیابت نوع ۲ و حتی بیماری‌های قلبی را افزایش دهد. با ایجاد یک عادت سالم مانند پیاده روی این عادت ناپسند را کنار بگذارید.

۲۹. تماشای بیش از حد تلویزیون

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، تماشای بیش از حد تلویزیون خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌‎دهد. جدا از مضر بودن آن برای سلامتی، تماشای بیش از حد تلویزیون باعث اتلاف وقت و عقب ماندن از انجام وظایف می‌‎شود.

۳۰. پوشیدن شلوارهای بسیار تنگ

بنا به گفته متخصصان پوشیدن شلوارهای تنگ ممکن است منجر به ایجاد درد در ناحیه شکم، نفخ و حتی تپش قلب شود. این یک پدیده شایع است که حتی یک اسم دارد: سندروم شلوار تنگ.

۳۱. قدردان نبودن

قدردانی نکردن علاوه بر اینکه یک رفتار ناشایست به حساب می‌آید و برای سلامتی نیز مضر است. قدردانی کلامی، تاثیرعمده‌ای بر سلامت روح و روان فرد دارد.

۳۲. تفکرات منفی و عصبانیت

بر طبق تحقیقات انجام شده، تفکرات منفی و عصبانیت مستمر می‌توانند منجر به پیشرفت بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی عروقی شود.

۳۳. داشتن شغل نامناسب بعد از ۴۰ سالگی در زندگی

نیاز به شغل دلیل مناسب برای ماندن در شغلی که به آن علاقه ندارید نیست. ترک شغلی که باعث نارضایتی شما می‌شود نه تنها باعث تقویت سلامت روان شما می‌‎شود، بلکه سلامت جسمی شما را نیز تقویت می‌‎کند و طبق مطالعات انجام شده، افراد دارای فشار شغلی، در معرض ابتلا به دیابت نوع ۲ می‌‎باشند.

۳۴. کار کردن بیش از حد از نباید های مهم بعد از ۴۰ سالگی

کار کردن بیش از حد بعد از سن ۴۰ سالگی تاثیرات منفی زیادی بر سلامت جسمی و روحی و روانی فرد می‌گذارد، زیرا بعد از ۴۰ سالگی فرد باید وقت بیشتری را به استراحت و ورزش کردن اختصاص دهد.

۳۵. دریافت ویتامین ها و مواد مغذی تنها از طریق مصرف قرص های مکمل

مواد مغذی اساسی، بسته به نوع مصرف آنها در بدن واکنش‌های متفاوتی خواهند داشت. طبق مطالعات انجام شده، مصرف مکمل‌های حاوی مواد مغذی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن، با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی همراه هستند و خطر سکته‌های مغزی و قلبی را افزایش می‌‎دهند.

۳۶. کمبود آب بدن 

طبق مطالعات انجام شده، تقریبا ۷۵درصد از بزرگسالان، از کمبود آب بدن رنج می‌‎برند. کمبود آب بدن می‌تواند منجر به خستگی، تحریک پذیری، عدم بهره‌وری، تپش قلب، آسیب عضلات و … می‌شود. بهتر است که افراد مصرف آب خود را افزایش دهند و تا جای ممکن از نوشیدن نوشیدنی‌هایی مثل چای و قهوه خودداری کنند.

۳۷. مصرف زیاد نمک از عادات بد 

بیشتر نمک‌های مصرفی افراد ناشی از خوردن غذاهای بسته بندی شده و فرآوری شده است. مصرف زیاد نمک باعث نوسانات فشار خون و افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.

۳۸. بودن با افراد ناسالم

سپری کردن روز خود با افرادی که برایتان مضرند باعث آسیب‌های جسمی، روحی و روانی شما شده و برای سلامتی مضر است.