چطور مودبانه موضوع بحث را عوض کنیم؟
چطور مودبانه موضوع بحث را عوض کنیم؟
وقتی دوست ندارید در مورد مسئله ای با شما صحبت و از طرفی نمی‌خواهید رفتارتان باعث بی‌احترامی به حاضرین شود باید روش درست عوض کردن موضوع بحث را بلد باشید.

وقتی دوست ندارید در مورد مسئله ای با شما صحبت و از طرفی نمی‌خواهید رفتارتان باعث بی‌احترامی به حاضرین شود باید روش درست عوض کردن موضوع بحث را بلد باشید.

 آیا تا به حال برایتان پیش آمده که در یک مجلس باشید و دلتان بخواهد که سریعاً موضوع را عوض کنید، زیرا در مورد چیزی که صحبت می‌شود، احساس خوبی ندارید. راه‌های زیادی وجود دارد که شما بتوانید بحث را عوض کنید؛ بدون اینکه احساس خجالت داشته باشید. در این قسمت به شما آموزش می‌دهیم که چگونه این کار را انجام دهید.

اول تایید کنید و بعد جهت را عوض کنید

اگر شخصی شروع به صحبت در مورد چیزهایی کرد که مد نظر شما نبود، اول می‌توانید قبل از اینکه موضوع را عوض کنید، یک تایید ساده داشته باشید و سپس جهت صحبت را عوض کنید اما چگونه؟ فرض کنید که یک نفر بحثی را به میان کشیده که ممکن است باعث جر و بحث شود و شما می‌خواهید بحث را عوض کنید. می‌توانید اینگونه شروع کنید: عقاید متفاوتی در مورد این مسئله وجود دارد. به نظر شما بهتر نیست در مورد چیز دیگری صحبت کنیم که همه در مورد اتفاق نظر داریم؟

یا فرض کنید که نفر دوم از شما در مورد نامزدتان که از او جدا شده‌اید و شکست سختی خورده‌اید، از شما سوال می‌کند. می‌توانید اینگونه پاسخ دهید: جدایی خیلی سخت بود اما فرصت پیدا کردم تا با افراد جدیدتر آشنا شوم تا بتوانم در کنار آنها با علایقم مثل ورزش بیشتر آشنا شوم. نظرت راجع به ورزش تکواندو چیه؟

یا زمانی که شخصی از شما در مورد شغلی که آن را می‌خواستید اما به آن نرسیدید سوال می‌پرسد، می‌توانید بگویید: آره ناامید شده بودم اما این که در مصاحبه آن شرکت کردم، باعث شد تجربه پیدا کنم و برای شغلی دیگر اقدام کنم.

همه مثال‌هایی که در بالا گفتیم، نشان می‌دهد که شما می‌توانید از طریق یک راه ساده و جمله‌بندی مناسب، بحث را عوض کنید.

صحبت کردن در مورد دیدگاه‌ها

یکی از بهترین راه‍ها برای عوض کردن موضوع گفت و گو، این است که شما به طرف مقابل بگویید که ایده‌تان با او متفاوت است. به عنوان مثال اگر در مورد یک مسئله سیاسی اظهار نظر می‌کند که شما با آن موافق نیستید، می‌توانید بگوید که این دیدگاه تو است و من نظر دیگری دارم که بهتر است در موردش صحبت نکنیم.

جهت دادن بحث به موضوعی دیگر

گاهی اوقات اشخاص در مورد چیزهایی صحبت می‌کنند که خوشایند شما نیست و شما در آنها سررشته‌ای ندارید. در نتیجه می‌توانید از بحثی که اتفاق افتاده، یک کلمه را پیدا کنید و سپس یاد چیز دیگری بیفتید و بدون اینکه طرف مقابل متوجه شود، روی یک جنبه دیگر از موضوع تمرکز کنید.

به عنوان مثال اگر شخصی در مورد آخرین مدل لباس در فلان کشور صحبت می‌کند، شما می‌توانید موضوع را به راه‌های تناسب اندام برسانید.

طوری بحث را عوض کنید که انگار متوجه نبودید

فرض کنید که طرف مقابل به سمت شما می‌آید و در مورد چیزی صحبت می‌کند که به آن علاقه ندارید. می‌توانید به گونه‌ای که انگار صحبت او را نشنیده‌اید بحث را به جهت دیگری سوق دهید.

به عنوان مثال اگر پشت سر دیگران غیبت می‌کنند، شما جوری نشان دهید که این صحبت‌ها را نشنیده‌اید و در مورد برنامه‌ریزی‌هایتان صحبت کنید یا اگر در مورد شکستی که در محل کارش خورده است، صحبت می‌کند و شما را کلافه کرده؛ می‌توانید از او بپرسید چند فرزند دارد که انگار اصلا حواستان به بحث‌های قبلی نبوده است.

مستقیم بگویید

گاهی اوقات شرایط سخت می‌شود و شما نمی‌توانید به شکل نامحسوس موضوع را تغییر دهید. در چنین حالتی باید مستقیماً به او بگویید که علاقه‌ای به این مسئله ندارید و اگر می‌تواند موضوع را عوض کند.

البته به شرطی که مودبانه این موضوع را بیان کنید. به عنوان مثال می‌توانید بگویید که در مورد چیزی که می‌گویی سررشته ندارم و احساس می‌کنم که صحبت کردن با من فایده ندارد. پس بهتر است که راجع به چیز دیگری صحبت کنیم.

آماده باشید

اگر احساس می‌کنید شخصی که به سمت شما می‌آید، قرار است مثل همیشه موضوعاتی را مطرح کند که به آن علاقه‌ای ندارید، می‌توانید از قبل بحث‌هایی را آماده کنید و در مورد آنها صحبت کنید.

به گزارش وب گاه نمناک، ایده‌هایی که می‌توانید از طریق آن بحث را عوض کنید:

تغییرات آب و هوا

مسابقات ورزشی در کشورتان

آخرین فیلمی که دیده‌اید

رستوران مورد علاقه

محل مناسب برای سفر و غیره