طبیعت فضای درمانی بسیار قدرتمندی است
طبیعت فضای درمانی بسیار قدرتمندی است
طبیعت درمانی انجام فعالیت های خارج از منزل و در طبیعت است تعریف واحدی از اکوتراپی وجود ندارد، اما اغلب برای توصیف فعالیتهایی منظم و ساختاریافته استفاده می شود که توسط بالینگران یا درمانگران هدایت می شود

طبیعت درمانی انجام فعالیت های خارج از منزل و در طبیعت است تعریف واحدی از اکوتراپی وجود ندارد، اما اغلب برای توصیف فعالیتهایی منظم و ساختاریافته استفاده می شود که توسط بالینگران یا درمانگران هدایت می شود

در این مختصر با یکدیگر مروری خواهیم داشت بر مزایای روانی و جسمانی حضور در طبیعت که در برخی موارد از آن بعنوان اکوتراپی یا طبیعت درمانی هم یاد میشود طبیعت درمانی انجام فعالیت های خارج از منزل و در طبیعت است تعریف واحدی از اکوتراپی وجود ندارد، اما اغلب برای توصیف فعالیتهایی منظم و ساختاریافته استفاده می شود که توسط بالینگران یا درمانگران هدایت می شود از این روند بعنوان اکوتراپی و حتی جنگل درمانی هم یاد شده است

مطالعات نشان داده است بیمارانی که اتاقی روبه طبیعت داشتند پس از جراحی یک روز زودتر از بیمارانی که پنجره اتاقشان به سمت دیواری آجری بود از بیمارستان مرخص شدند حتی مقدار کمی وقت گذاشتن برای حضور در خارج از خانه می تواند از نظر جسمی، روحی و معنوی بر سلامتی انسان تاثیر مثبت بگذارد. به خصوص در مواقعی که با مشکل یا مسئله ای روبرو می شویم، دور شدن از کامپیوتر ، تلفن یا تلویزیون و استفاده از فعالیت های خارج از خانه می تواند برای سلامتی شما مفید باشد.

مزایای جسمی طبیعت گردی
تحقیقات نشان داده است که طبیعت گردی و غوطه ور شدن در طبیعت بر سلامت بدن تأثیر می گذارد. حتی گذران وقت در فضای باز برای پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری یا هر ورزش دیگری می تواند استرس را کاهش دهد، درد را بهبود بخشد، و عملکرد مغز را بهبود بخشد، بیماری های قلبی را کاهش دهد و باعث کندی روند پیری شود. با این حال، بیرون رفتن برای ورزش کردن یا حداقل چند دقیقه نشستن بر روی صندلی پارک برای استفاده از هوای تازه مزایای دیگری نیز دارد. به عنوان مثال، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

    باعث کمتر شدن کورتیزول می شود.
    ضربان قلب را کاهش می دهد.
    سیستم ایمنی بدن را از طریق قرار گرفتن در کنار درختانی که مواد شیمیایی به نام فیتوسیت منتشر می کنند تقویت می کند.
    روحیه را بهبود می بخشد.
    سلولهای کشنده طبیعی را که برای مبارزه با عفونت و سرطان مهم هستند در بدن تقویت می کند.

بعضی از افراد تمایل دارند تا درکنار حضور در طبیعت از مکمل های دیگری نیز استفاده کنند. اگر شما هم در این دسته قرار دارید، می توانید گوش دادن به موسیقی، پادکست یا کتاب صوتی در طبیعت را در نظر بگیرید. همچنین، حضور در چنین مکان هایی می تواند زمان خوبی برای ملاقات با دوستان و اعضای خانواده باشد تا در هنگام تماشای طبیعت، از وجود آنها نیز بهره مند شوید.

مزایای روانی طبیعت گردی
غالباً ما از فضاهای درمانی کلینیک روانشناسی به عنوان راهی برای بهبود شیوه زندگی، بهداشت روانی و بهبودی یاد می کنیم. طبیعت، فضای درمانی بسیار قدرتمندی است. نور خورشید ویتامین D را تأمین می کند که با بهبود اختلالات خلقی و پیشگیری از بیماری های مختلف همراه است. پیاده روی در طبیعت می تواند باعث افزایش خلاقیت، کاهش خستگی ذهنی و افزایش توجه و تمرکز شود.
اگر هوای سرد  اجازه حضور در طبیعت را به شما نمی دهد، نشستن در کنار پنجره و نگاه کردن به آسمان، چمن ها یا درختان می توانند تأثیر گذار باشند. یک مطالعه نشان داد، بیمارانی که اتاقی روبه طبیعت داشتند پس از جراحی یک روز زودتر از بیمارانی که پنجره اتاقشان به سمت دیواری آجری بود  از بیمارستان مرخص شدند.
چتر خود را بردارید و لباس های گرم بپوشید و هنگام قدم زدن سعی کنید زیبایی های قطرات باران یا برف را ببینید و نوازش آن را برروی پوست صورت خود احساس کنید. اگر قدم زدن زیر باران یا برف را دوست ندارید، در کنار پنجره ای بنشینید و سعی کنید از زیبایی های خاص هر فصل لذت ببرید.
اما تحقیقات مشخص کرده است که ارتباط با دیگران در فضای باز ایمن تر از فضای بسته می باشد، زیرا باعث کاهش انتقال ویروس می شود. بنابر این برای برقراری ارتباط با دوستان و خانواده خود از هوای آفتابی و طبیعت زیبا استفاده کنید و به خارج از خانه بروید تا در کنار دوستان خود از قدرت درمانی طبیعت بهره مند شوید و از زیبایی های آن لذت ببرید.