گریه کردن مردان و رازهای پیچیده آن
گریه کردن مردان و رازهای پیچیده آن
بسیاری از مردان گریه کردن را مختص زنان می‌دانند و هنگامی که بغض گلویشان را می‌گیرد با خود می‌گویند مرد که نباید گریه کند.

بسیاری از مردان گریه کردن را مختص زنان می‌دانند و هنگامی که بغض گلویشان را می‌گیرد با خود می‌گویند مرد که نباید گریه کند.

 گریه کردن یک راه سالم برای آزاد کردن احساسات و پاکسازی روحی شما است. اگر چه بسیاری از مردان تمایل دارند که اشک خود را از دیگران پنهان کنند و معمولاً جلوی گریه خود را می‌گیرند اما متخصصان بر این باورند که بعضی از مردان عموماً به مدت زمان طولانی گریه نمی‌کنند و علت آن هم این است که خودشان تمایل به این کار دارند. بسیار رایج است که مردانی را ملاقات کنید که سال‌ها و دهه‌ها گریه نکرده‌اند و علت آن هم آموزش‌های غلط به مردان در دوران کودکی است.

جامعه به گونه‌ای پیش رفته است که اگر مردی بگوید که از گریه کردن اِبایی ندارد و خجالت نمی‌کشد، کمی برای دیگران خنده‌دار است. بله اما باید قبول کنید که مردان نیز مانند ما احساسات دارند، می‌خندند و گریه می‌کنند. بسیاری از مردان حتی جلوی گریه کردن خود را هنگام تماشای تلویزیون و فیلم‌های غمگین هم می‌گیرند.

احساس فشار

بعضی از مردان احساس می‌کنند که اگر گریه کنند، مردانگی‌شان زیر سوال می‌رود. آنها بسیار دوست دارند که اقتدار مردانه خود را حفظ کنند و به همین دلیل برای گریه گارد می‌گیرند.

بعضی از مردان فقط در مواقع بسیار حیاتی به خودشان اجازه گریه می‌دهند که آن هم ممکن است مرگ عزیزانشان باشد. از آن جایی که در جامعه‌ای زندگی می‌کنیم که فشار و مشکلات بسیار زیاد است، در نتیجه نباید انتظارات جنسیتی بسیار سختی داشته باشیم.

مطالعات نشان می‌دهد مردانی که از لحاظ احساسی در دسترس هستند و از گریه کردن ابایی ندارند ، معمولاً در زندگی پدر نداشتند اما در بین آنها افرادی هم هستند که با وجود پدر باز هم احساسات خودشان را پنهان نمی‌کنند و علت آن هم تربیت درست آنها است.

تحقیقات نشان می‌دهد که تقریبا تا ۵ سال پیش مردان به شدت در برابر گریه کردن جبهه می‌گرفتند و گارد داشتند اما هم اکنون کمتر با این گونه مردان مواجه می‌شوید. این طرز تفکرهای غلط کم کم در حال محو شدن است. اگر امروزه مردی وجود داشته باشد که فکر کند گریه کردن او باعث قضاوت دیگران در موردش می‌شود ، یعنی ارزش خودش را نمی‌شناسد.

مردان هم به اندازه زنان احساساتی می‌شوند

گرچه همیشه زنان را افرادی احساساتی می‌دانیم اما باید بدانید که با مردان هم به اندازه زنان احساساتی می‌شوند و هوش عاطفی مردان به اندازه زنان است. مطالعات صورت گرفته روی زوج‌ها نشان داد، مردان هم به اندازه زنان با میزان استرس همسرشان هماهنگ بوده و به همان اندازه قادر به حمایت از آنها هستند.

در زندگی مردان احساسات در پشت سر و در زندگی زنان در پیش رو قرار دارند. هورمون تستوسترون بر احساسات مردان اثر گذار است و سبب تفکر منطقی آنها می‌شود. زنان با عواطف خود بیشتر در تماس هستند، اما مردان باید روی این قضیه کار کنند تا روابط شادتری داشته باشند.

علت ضعیف بودن مردان از نظر احساسی

ارتباط بین نیم کره چپ مغز بعنوان جایگاه منطق، و نیم کره راست مغز بعنوان محل عواطف باعث می شود که احساسات، در زنان قوی تر باشد اما در مردان این ارتباط ضعیف‌تر بوده و باعث می‌شود دسترسی به احساسات برای مردها سخت باشد.

مردها و پسرها نسبت به احساسات واکنش کمتری نشان می‌دهند و در تفسیر پیام‌های غیرکلامی نهفته در ژست بدن، حالت صورت و لحن صدا ضعیف عمل می‌کنند . دیدن صحنه‌های دردناک باعث تحریک بخش گسترده‌تری در مغز زنان می‌شود و آنها جزئیات این حادثه را در ذهن خود برای همیشه حفظ می‌کنند اما این صحنه ممکن است در همان ساعت اولیه احساسات مردان را درگیر کند اما به زودی آنها جزئیات حادثه را فراموش خواهند کرد.

زن‌ها زمان بحث و دعوا با همسر تا مدت‌ها این موضوع را فراموش نمی‌کنند و هم چنان ناراحت و عصبانی هستند اما مردان خیلی راحت و سریع فراموش خواهند کرد.

پسرها از همان کودکی در مقایسه با دختران ارتباط چشمی کمتری برقرار می‌کنند و به اشیای متحرک مثل ماشین بیشتر توجه می‌کنند . همچنین والدین با پسرانشان کمتر در مورد عواطف و احساسات صحبت می‌کنند و واژه‌های مربوط به احساسات، دایره لغات ذهن پسرها کمتر است. بنابراین مردها کمتر صحبت می‌کنند و هنگام صحبت با دوستان خود در حال تبادل اطلاعات در مورد خرید، ورزش، ماشین یا کامپیوتر هستند اما زنان بیشتر صحبت کرده و ارتباط برقرار می‌کنند.

مردان احساس خود را با خشم سرکوب می کنند

خشم هم چنان یک ویژگی مردانه به حساب می‌آید زیرا مردان به خاطر سرکوب کردن احساسات و بها ندادن به احساسشان و برای اینکه آن را بتوانند کنترل کنند، خشمگین می‌شوند.

چرا به گریه کردن نیاز داریم؟

گریه کردن می‌تواند به ما کمک کند که از مشکلات گذشته عبور کنیم و احساسات قوی خود را به جریان بیندازیم که معمولاً خودش را با گریه نشان می‌دهد.

علاوه بر آن فریاد زدن هنگام گریه می‌تواند پروسه بهبود پیدا کردن از یک کشمکش احساسی را آسان‌تر کند. گریه یک خروجی مناسب است و ما را از انزوا دور می‌کند. همچنین خشم، عصبانیت و اضطراب را کاهش می‌دهد. گریه یک مکانیسم آزاد سازی سریع است که به ما در بهبودی سریع‌تر کمک می‌کند. زمانی که مردان اعتیاد به گریه کردن دارند اما از این کار اجتناب می‌کنند، جلوی این پروسه طبیعی را می‌گیرند. در نتیجه نمی‌توانند به سادگی از احساسات تخریب کننده گذشته عبور کنند و بهبودی را برای خودشان سخت‌تر خواهند کرد.

گریه کردن اصلا رفتار زنانه‌ای نیست، بلکه یک رفتار انسانی و کاملاً نرمال و طبیعی است. تحقیقات نشان می‌دهد که هورمون استرس هنگام گریه کردن در اشک‌های ما وجود دارند که با اشک ریختن، می‌توانیم آنها را از بدن خود خارج کنیم و بنابراین فواید بسیار زیادی برای بدن ما خواهد داشت.

عبور از ترس‌های گذشته

اگر تمایل به گریه کردن دارید اما نمی‌توانید این کار را انجام دهید، بهتر است که به یک موسیقی غمگین گوش دهید که باعث افزایش احساسات شما می‌شود. عکس‌های قدیمی را نگاه کنید تا هر طور که شده اشک شما سرازیر شود.

کلید موفقیت در این راه، این است که به خودتان اجازه ریلکس بودن و آرامش دهید. به خودتان اجازه دهید که تجربیات گذشته را پشت سر بگذارید که برای شما اتفاقات دردناکی بوده است.

گاهی اوقات تماشای یک فیلم، گوش دادن به موسیقی و نگاه کردن به عکس‌های قدیمی می‌تواند به گریه کردن شما کمک کند.

همه این گزینه‌ها مناسب هستند؛ نه تنها می‌توانید با گریه کردن به سلامت جسمانی خود کمک کنید، بلکه روح و روان شما نیز آرام می‌شود.

اگر عادت به گریه کردن ندارید و یا توانایی این کار را ندارید، حتماً باید به یک درمانگر و روانشناس در این زمینه مراجعه کنید. باید به مردان نیز کمک کنید که به ترس خود در برابر گریه کردن غلبه کنند و از این کار خجالت نکشند تا بتوانند قدرت احساسات خود را افزایش دهند.

همه ما دوست داریم که عقاید و احساسات خود را با دیگران به اشتراک بگذاریم و اجازه ندهیم در زندگی شکست بخوریم و این کار را با همکاری دیگران انجام دهید اما گاهی اوقات دچار دردسرهایی می‌شویم که باید اجازه دهیم احساسات طبیعی ما شکوفا شوند. پس بهتر است که به مردان هم کمک کنید تا هر چه زودتر از این تفکرات غلط و نادرست خلاص شوند و سعی کنند که احساسات خود را ابراز کنند. یک مرد واقعی هرگز اجازه نمی‌دهد که انتظارات جنسیتی باعث آسیب زدن به احساساتش شود. در نتیجه ترس از اشتباه در مورد گریه کردن را در خودش برطرف می‌کند.