چرا خوابیدن سر کار مفید است؟!
چرا خوابیدن سر کار مفید است؟!
کارشناسان می‌گویند چرت زدن کوتاه به افزایش بهره‌وری کسب و کارها و کارمندان و همینطور سلامت آن‌ها کمک می‌کند.

کارشناسان می‌گویند چرت زدن کوتاه به افزایش بهره‌وری کسب و کارها و کارمندان و همینطور سلامت آن‌ها کمک می‌کند.

 چرت زدن از دیرباز عادت نخبگان بوده است، اما تحقیقات اخیر مزایای چرت زدن را به طور خاص برای کارمندان ثابت کرده است. طبق مطالعه‌ای که این هفته منتشر شد، به نظر می‌رسد چرت عادی با حجم بزرگتری از مغز بزرگسالان مرتبط است و به گفته‌ دانشمندان این احتمال را افزایش می‌دهد که این عادت تا حدی از مغز در برابر تخریب عصبی محافظت کند؛ هرچند کارشناسان تاکید کردند در این زمینه تحقیقات بیشتری باید انجام شود.

آریانا هافینگتون، از بنیانگذاران HuffPost و بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت سلامتیThrive Global، گفته است: «با توجه به جدیدترین تحقیقات در مورد اثربخشی چرت زدن و رابطه‌ روشن میان استراحت کارکنان و بهره‌وری آن‌ها، مدتی است کسب‌وکارها از چرت زدن کوتاه در محل کار استقبال می‌کنند.» 

دکتر متی توما، استادیار گروه علوم رفتاری در دانشگاه وارویک گفته است تحقیقات میان کارگران شهری کم درآمد در هند نشان داد نیم ساعت چرت بعد از ظهر باعث افزایش توجه، رفاه و بهره‌وری می‌شود: «با توجه به شواهد در حال ظهور درباره مزایای چرت زدن، نه تنها برای رفاه کارگران، بلکه برای جمع درآمد شرکت، شرکت‌ها باید به کارمندان‌شان فرصت چرت زدن بدهند.» 

پروفسور سارا مدنیک از گروه علوم شناختی دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، با این موضوع موافق است و می‌گوید: «ما مردم دچار کم‌خوابی هستیم و این کمبود ما را در معرض حوادث ناشی از کار، سطوح پایین‌تر خلاقیت و تمرکز و سطوح بالاتر تحریک‌پذیری قرار می‌دهد. کسب و کارهایی که فضایی برای استراحت در اختیار کارمندان‌شان می‌گذارند، میزان هزینه‌های ناشی از زمان از دست رفته و خطاهای مربوط به خستگی را کاهش می‌دهند». 

برخی مشاغل مدت‌هاست امکانات چرت زدن را در اختیار کارمندان‌شان گذاشته‌اند، برای مثال Google سال ۲۰۱۴ این کار را آغاز کرد و شرکت‌هایی مانند Nike و Ben & Jerry اتاق‌های خواب در اختیار کارمندان‌شان گذاشتند. تعداد فزاینده‌ای از بیمارستان‌ها هم برای کمک به استراحت بیشتر کارکنان‌شان، امکان چرت زدن را از کارکنان‌شان دریغ نمی‌کنند. 

به نظر می‌رسد کارمندان از این مطالعه و نتایج آن بسیار خشنود هستند. شان گرین‌وود می‌گوید: «فکر می‌کنم وظیفه‌ ما در این حوزه این است درک کنیم کارمندانی که استراحت می‌کنند بسیار خلاق‌تر می‌شوند و خودشان را درگیر کار می‌کنند.» 

هافینگتون می‌گوید: «متاسفانه، عادت چرت زدن هنوز متاثر از این توهم جمعی است که آن را با ضعف و تنبلی برابر می‌دانند، اما مزایای آن بر افزایش عملکرد برای بسیاری از رهبران در طول تاریخ یک امر بدیهی بوده است.» 

متخصصان خواب تاکید کرده‌اند چرت زدن در طول روز مفید است، اما بستن چشم‌ها به قدر کافی در پایان روز نیز به همان اندازه اهمیت دارد. 

کالین اسپی، استاد پزشکی خواب از دانشگاه آکسفورد می‌گوید: «چرت زدن به خودی خود برای همه ضروری نیست، اما برای برخی افراد مفید است. مهمتر از همه، نیاز به آن معمولاً نشانه‌ی این است که مردم در شب به قدر کافی و با کیفیت خوب نمی‌خوابند، بنابراین برای جبران آن به چرت زدن احتیاج دارند. راه‌حل این است که سلامت خواب را بالا ببریم».

پنج اصل کالین اسپی که برای کمپین NHS Every Mind Matters توسعه یافته شامل اولویت‌بندی خواب، آزمایش برای کشف بهترین زمان و مدت خواب و اجتناب از تأثیراتی می‌شود که می‌تواند خواب را بر هم بزند، از جمله نوشیدنی‌های کافئین‌دار در عصر، اتاق خواب خفه یا استفاده از گوشی و تبلت قبل از خواب.

به گزارش وب گاه فرادید، تحقیقات گذشته در این زمینه، گویای این حقیقت است که چرت زدن بیش از حد در طول روز شاید علامت هشدار اولیه برای کاهش سلامت شناختی باشد. والنتینا پاز، یکی از نویسندگان این مطالعه گفته است برای کشف رابطه بین چرت زدن و سلامت مغز به مطالعات بیشتری نیاز است. بر اساس یافته‌های قبلی، می‌دانیم چرت کوتاه اوایل بعدازظهر شاید برای کسانی که به آن نیاز دارند مفید باشد.» 

با این حال پالز می‌افزاید: «مطالعات قبلی در مورد ارتباط بین چرت زدن و سلامت مغز یافته‌های متفاوتی نیز داشته است، بنابراین در خصوص این موضوع تحقیقات بیشتری باید انجام شود.»