درآمد بالا عامل تداوم حضور خیابانی کودکان کار
درآمد بالا عامل تداوم حضور خیابانی کودکان کار
معاون بهزیستی استان سمنان درآمد بالا را یکی از مهمترین دلایل تداوم حضور خیابانی کودکان کار ارزیابی کرد و گفت: شهروندان بهتر است که به اینگونه افراد کمک نقدی نکنند.

معاون بهزیستی استان سمنان درآمد بالا را یکی از مهمترین دلایل تداوم حضور خیابانی کودکان کار ارزیابی کرد و گفت: شهروندان بهتر است که به اینگونه افراد کمک نقدی نکنند.

 ساره امیرجان با اشاره به آیین نامه اجرایی ماده ۶ قانون حمایت از اطفال و نوجوانان ادامه داد: بر اساس این قانون وظایف و اختیاراتی به سازمان‌ها و نهادهای مختلف حمایتی واگذار شده تا ضمن شناسایی و حمایت از کودکان و نوجوانان هر یک سهم و نقش خود را در این زمینه انجام دهند.

معاون امور اجتماعی بهزیستی استان سمنان  اضافه کرد: این دستگاه ها شامل سازمان بهزیستی کشور، نیروی انتظامی، دادگستری، شهرداری، کار و امور اجتماعی، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، بیمه خدمات درمانی، تامین اجتماعی، سازمان صدا و سیما، جمعیت هلال احمر، آموزش و پرورش و کمیته امداد امام خمینی است که بر این اساس این قانون وظیفه شناسایی و تشخیص طفل و نوجوان در معرض خطر یا بزه ­دیده، توسط مددکاران اجتماعی بهزیستی و سایر مراجع ذی­صلاح است تا ضمن پذیرش بر اساس شرح وظایف تعیین شده هر یک از دستگاه ها  نسبت به ارائه خدمات تخصصی اقدام کنند.

وی به تعدد مراکز حمایتی و آموزشی کودکان کار و خیابانی تحت نظارت بهزیستی اشاره و خاطرنشان کرد: در راستای ارائه خدمات تخصصی به کودکانِ کارِ خیابانی در استان سمنان دو مرکز حمایتی و آموزشی روزانه به نام های حامی و هانی و یک مرکز شبانه روزی دولتی کودکان خیابانی(اقامت موقت ۲۱ روزه) در استان فعالیت می‌کنند. در این مراکز موارد ارجاعی و پذیرش شده خدمات تخصصی روانشناسی و مددکاری اجتماعی و آموزشی لازم ارائه می شود. تا ضمن  حمایت از حقوق کودکان خیابانی، به کاهش آسیب های اجتماعی وارد به این گروه کمک کنند.

وی با بیان اینکه باید با ارائه حمایت‌های لازم نسبت به ارتقاء کیفیت زندگی کودکان خیابانی و خانواده های آنان و سالم سازی محیط زندگی در شهرها، ساماندهی لازم در این بخش صورت گیرد ادامه داد: در این مراکز سعی شده ضمن حمایت از خانواده‌ها به منظور تقویت توانایی در انجام کارکردهای طبیعی نظیر رشد و تربیت فرزندان ؛ زمینه رشد یکپارچه کودکان نیز فراهم شود.

معاون بهزیستی استان سمنان فزود: همچنین در این مراکز پیگیری موارد بازمانده از تحصیل، به عنوان راهکاری مناسب جهت جلوگیری از کار کودکان به صورت جدی دنبال می‌شود.  

وی به ساماندهی کودک کار و خیابانی در مراکز بهزیستی در سال جاری پرداخت و گفت: طی سال گذشته ۲۰۵ کودک کار و خیابانی در مراکز تحت نظارت بهزیستی استان و در ۶ ماهه ابتدایی امسال نیز ۲۱۵ کودک کار ساماندهی شدند که از این تعداد ۹۴ درصد آنان را پسران و ۶ درصد را دختران تشکیل می‌دهند.

 امیرجان با بیان اینکه اکثر کودکان کار در استان از اتباع بیگانه هستند افزود: ۸۲ درصد کودکان کار و خیابانی ساماندهی شده امسال، اتباع و ۱۸ درصد آنها ایرانی بودند.

وی ادامه داد: طبق دستورالعمل های ابلاغی سازمان بهزیستی موظف است تا به افراد بی سرپرست، ناتوان، معلول و سالمند نیازمند را تحویل و نگهداری نماید .

معاون بهزیستی استان به کودکان پذیرش شده در مراکز بهزیستی استان و نحوه پذیرش آنها اشاره و تصریح کرد: از ابتدای سال تا پایان شهریور ماه ۶ کودک در مرکز کار خیابانی بهزیستی سمنان پذیرش شدند.که این کودکان عمدتا توسط خط۱۲۳(اورژانس اجتماعی)، نیروی انتظامی دستور قضایی استان به این مراکز معرفی شدند.

وی از ایجاد گشت های حمایتی در استان خبر داد و خاطرنشان کرد:  بهزیستی استان به منظور ساماندهی کودکان خیابانی، افراد بی سرپرست و بد سرپرست و … اقدام به راه اندازی گشت خودرویی ۱۲۳ با همکاری مراکز حمایتی آموزشی کودک و خانواده پرداخته است این گشت‌ها با حضور در مناطق پر خطر به بررسی، تشکیل پرونده و اقدامات حمایتی و تخصصی در این بخش می پردازد.

وی به برنامه‌های بهزیستی استان در هفته کودک امسال اشاره و تصریح کرد: بهزیستی استان با همراهی دو مرکز کودکان کار و خیابانی و همکاری دیگر دستگاه های اجرایی و موسسات خیریه برنامه‌های شامل کارگاه های آموزشی، برگزاری جشن، مسابقه، برپایی نمایشگاه از دستاوردهای کودکان را برنامه ریزی کرده که برخی از این برنامه ها در حال اجرا است.

امیرجان تعدد کودکانن خیابانی خارجی را یک معضل برشمرد و اظهار کرد: به علت تعداد زیاد اتباع خارجی فاقد مجوز در بین کودکان کار و خیابانی ارائه خدمات به آنها با مشکلاتی روبروست و از همین رو حل این معضل نیازمند اتخاذ و اجرای تدابیری در سطح کلان است و انتظار می‌رود افراد جامعه نیز کمک یار دستگاه‌های اجرایی در ساماندهی این کودکان در معابر عمومی باشند .

وی با بیان اینکه انتظار می‌رود که مردم به اینگونه افراد کمک نقدی نکند افزود: یاری دستگاه های حمایتی با عدم پرداخت کمک‌های نقدی به این افراد انجام شدنی‌ست، چرا که درآمد بالا، رابطه مستقیمی با ادامه حضور ایشان در خیابان دارد.