سلامت روان نیاز به مراقبت و نگه داری دارد
سلامت روان نیاز به مراقبت و نگه داری دارد
سازمان جهانی بهداشت ۱۰ اکتبر را به عنوان روز جهانی سلامت روان نام گذاری کرده است

سازمان جهانی بهداشت ۱۰ اکتبر را به عنوان روز جهانی سلامت روان نام گذاری کرده است

سازمان جهانی بهداشت  ۱۰ اکتبر را به عنوان روز جهانی سلامت روان نام گذاری کرده است و قصد دارد با طرح این روز به نام روز جهانی سلامت روان، توجه و دقت نظر مردم و دولت ها را به ضرورت و اهمیت موضوع سلامت روان جلب نماید سید مهدی خدمت بین دانا مدیر کل بهزیستی گیلان در پیامی (۱۰ اکتبر) روزجهانی سلامت روان را تبریک گفت.
مفهوم سلامت روانی از نظر سازمان جهانی بهداشت (WHO) چیزی فراتر از نبود اختلال روانی است و شامل:
۱. خوب بودن ذهنی ۲. ادراک خود کار آمدی ۳. استقلال و خود مختاری ۴. کفایت و شایستگی ۵. وابستگی میان نسلی و ۶. خود شکوفایی توانمندی های بالقوه فکری و هیجانی می باشد.

به واقع سلامت روان دانش و هنری است که به افراد کمک می کند تا با ایجاد روش هایی صحیح از لحاظ روانی و عاطفی بتوانند با محیط خود سازگاری نموده و راه حل های مطلوب تری را برای حل مشکلاتشان انتخاب نمایند.
شعار فدراسیون جهانی سلامت روان برای سال  ۲۰۲۳ عبارتست از:  ” سلامت روان حق همه افراد است”

این نام گذاری بهانه ای است تا به دولت ها، مسئولین و صاحب نظران نظام سلامت جامعه تاکید کند تا با تخصیص و توزیع عادلانه امکانات، دسترس پذیری عموم مردم به امکانات سلامت روان در حد قابل قبولی افزایش دهند و نیز در جهت پیشگیری، درمان و ارتقاء بهداشت روان گامی تازه بردارند و به مردم دنیا یادآوری کند که سلامت روان نیز همچون جسم، نیاز به مراقبت و نگه داری دارد و باید برای حفظ آن کوشید.

سازمان بهزیستی بعنوان یکی از متولیان  اصلی سلامت فردی و اجتماعی در کشور به مدد مشاوران و روانشناسان متخصص از طریق ارائه خدمات روانشناسی ،مشاوره و مددکاری توسط مراکز خدمات روانشناختی ومددکاری تحت نظارت،موسسات سلامت روان،صدای مشاور (١۴٨٠) اورژانس اجتماعی ،و..با ارائه  آموزشهای تخصصی پیش از ازدواج ،آموزش مهارتهای زندگی و آموزشهای زندگی خانواده وارائه خدمات روانشناختی به افراد نیازمند و در معرض آسیب و یا آسیب دیده از قبیل زوجین متقاضی طلاق،معتادین،سالمندان ،معلولین ،بیماران اعصاب و روان، زنان سرپرست خانوار،کودکان کار و….با هدف  پیشگیری از آسیبهای اجتماعی از قبیل طلاق ،اعتیاد،خشونتهای خانگی،همسر آزاری ،کودک آزاری و .. و دهها فعالیت دیگر  در راستای ارتقا سلامت روان و سلامت اجتماعی جامعه هدف به صورت تخصصی و همدلانه تلاش می کند.
اینجانب ( سید مهدی خدمت بین دانا ) بر خود لازم میدانم این روز را به تمامی دست اندرکاران نظام سلامت روان اعم از متخصصین روان پزشکی، روانشناسان و مشاوران خصوصا همکاران دلسوز و پرتلاش بهزیستی  تبریک گفته و امید دارم تا با تلاشهای پویا و ثمر بخش خویش  سلامت روان  آحاد جامعه مورد نظر قرار گیرد و آگاهسازی در این خصوص در دستور کار باشد.