آسیب های روانی به مرز بحران رسیده است
آسیب های روانی به مرز بحران رسیده است
سلامت روان، علاوه بر نقشی که در تقویت نشاط اجتماعی و شادکامی دارد، در کیفیت و امنیت روانی، رفاه، آرامش و رضایت شغلی کارکنان نیز بسیار موثر است و با تقویت سلامت روان در محیط سازمانی به عنوان خانه دوم، می تواند از تعارض، پریشانی و فرسودگی شغلی کارکنان بکاهد و سطح سازگاری و انعطاف پذیری کارکنان با مدیران را ارتقا دهد.

سلامت روان، علاوه بر نقشی که در تقویت نشاط اجتماعی و شادکامی دارد، در کیفیت و امنیت روانی، رفاه، آرامش و رضایت شغلی کارکنان نیز بسیار موثر است و با تقویت سلامت روان در محیط سازمانی به عنوان خانه دوم، می تواند از تعارض، پریشانی و فرسودگی شغلی کارکنان بکاهد و سطح سازگاری و انعطاف پذیری کارکنان با مدیران را ارتقا دهد.

دهم اکتبر برابر ۱۸ مهرماه از سوی فدراسیون جهانی سلامت روان (WFMH) «روز جهانی سلامت روان» نام گذاری شده است. هدف از این نام گذاری در سال ۱۹۹۲، توجه بیشتر به پیشگیری و درمان اختلالات روانی و افزایش آگاهی مردم از اهمیت بهداشت روان و تاثیر آن بر جامعه بوده است. در ایران نیز ۱۸ تا ۲۴ مهر به عنوان «هفته بهداشت روانی» تعیین شده است.

سلامت روان، حالتی از رفاه کامل جسمی، روانی و اجتماعی یا آسایش ذهنی و نوعی خودتوانمندی عقلی و هیجانی است که فرد را قادر می کند تا با استرس های روزمره زندگی کنار بیاید.

طبق برآورد سازمان جهانی بهداشت، حدود ۲۵ درصد مردم جهان به یکی از انواع اختلالات روانی، عصبی و رفتاری (به جز اعتیاد به مواد مخدر، الکل و…) دچار هستند و ۷۶ درصد آنها به مراکز مراقبت از بهداشت روان دسترسی ندارند. دسترسی به خدمات سلامت روان هنوز به شدت نابرابر است؛ به طوری که ۷۵ تا ۹۵ درصد مردم کشورهای با درآمد کم و متوسط به خدمات درمانی دسترسی ندارند یا با تاخیر دریافت می کنند.

بنا بر گزارش سازمان ملل متحد، اکنون شاهد موج بی سابقه ای از فوریت های بشردوستانه ناشی از جنگ ها و بلایای طبیعی هستیم و سالانه میلیون ها انسان که مورد تجاوز جنسی، جرائم خشونت آمیز و تصادفات تلخ قرار می گیرند، از هیچ مشاوره آنی برخوردار نیستند.

در ایران، بر اساس اعلام وزارت بهداشت و درمان، اختلالات روان پزشکی بعد از همه گیری ویروس کرونا به حدود ۲۹ درصد رسیده است. دبیر علمی سی و نهمین کنگره روانپزشکان ایران نیز با اشاره به شیوع بیشتر افسردگی در زنان نسبت به مردان، گفت: این بیماری در کشور در ۲۶ سال گذشته حدود دو برابر شده است. طبق این آمار به ازای هر صد هزار جمعیت مرد ایرانی، سه هزارو ۹۴۷ نفر و در زنان به ازای هر صد هزار نفر، پنج هزارو ۳۷ نفر افسرده هستند.

افسردگی موجب اتلاف سالانه ۱۲ میلیارد روز کاری و تحمیل یک تریلیون دلار خسارت به اقتصاد جهانی می شود. بر اساس شاخص بار بیماری ها و عوارض ناشی از آن (سال های ناتوانی و عمر از دست رفته)، ناتوانی و از کارافتادگی حاصل از بیماری های روانی بسیار شدید و مزمن است.

عوارض این بیماری، بار سنگینی بر خانواده و جامعه نیز تحمیل می کند. مطالعات نشان داده از ۱۰ بیماری اصلی که باعث ناتوانی می شود، چهار بیماری ناشی از اختلالات روانی یعنی افسردگی یک قطبی (۷٫۱۰ درصد)، اختلال خلقی دوقطبی (سه درصد)، اسکیزوفرنی (۶٫۲ درصد) و وسواس (۲٫۲ درصد) است. طبق گزارش این سازمان از هر هفت نوجوان ۱۰ تا ۱۹ساله، یک نفر دچار نوعی از عوارض سلامت روان است.

خودکشی پنجمین علت شایع مرگ در این گروه سنی است. سالانه ۴۶ هزار نوجوان یعنی هر ۱۱ دقیقه یک نفر به علت خودکشی جان خود را از دست می دهد. اکنون خودکشی یکی از نگرانی های جدی سازمان بهداشت جهانی است.

طبق گزارش WHO سالانه یک میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر خودکشی از بین می روند. خودکشی به عنوان یکی از ۱۰ علت اصلی مرگ ومیر، ریشه در آشفتگی های جسمی-زیستی، روان شناختی و محیطی مانند اختلالات خلقی و روانی ناشی از افسردگی، اضطراب، اختلالات دوقطبی و شخصیتی، اعتیاد به مواد مخدر و روان گردان ها و الکل، ناامیدی، انزوای اجتماعی و احساس تنهایی، آزار و اذیت جنسی، دسترسی به سلاح گرم و مواد مسموم کننده و… دارد.

ایالات متحده بالاترین میزان خودکشی را در بین کشورهای ثروتمند دارد. بر اساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا (CDC) بین سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۲۰، خودکشی دومین علت اصلی مرگ برای افراد ۱۰ تا ۳۴ ساله و پنجمین علت مرگ برای افراد ۳۵ تا ۵۴ ساله بوده است. بالاترین میزان خودکشی در لسوتو و کمترین مربوط به آنتیگوا و باربودا است.

سازمان بهداشت جهانی، سه راهبرد موثر شناسایی و درمان بهنگام اختلالات روان پزشکی، کاهش دسترسی به روش های اقدام به خودکشی و ثبت مسئولانه موارد اقدام به خودکشی و فوت ناشی از آن هم زمان با گزارش مسئولانه در رسانه ها را برای پیشگیری از خودکشی توصیه کرده است.

در ایران هرچند درباره شیوع خودکشی و میزان ابتلا به بیماری‌های روانی آمار دقیقی نیست، اما برخی گزارش ها نشان می دهد در سال های اخیر به ویژه واپسین سال های دهه ۹۰ با روند تصاعدی خودکشی به ویژه در کلان شهرها و شهرهای بزرگ مواجهیم. حتی میزان جست وجوی واژه خودکشی در گوگل طی فروردین ۱۴۰۲ نسبت به نیمه دوم سال ۱۴۰۱ افزایش بیش از دوبرابری را نشان می دهد.

به گزارش گروه علمی-فناوری خبرگزاری سلامت (طبنا)، طبق پژوهشی که از داده های استخراج شده از فضای مجازی در سال ۱۳۹۸ تا نیمه نخست ۱۴۰۲ در متون خبری و خبرگزاری ها و رسانه‌های آنلاین انجام شده، «۶۱ هزار پست خبری از ۷۱۹ خبرگزاری درباره خودکشی رصد شده است»! رقمی بزرگ که نشان از بحران خودکشی در ایران دارد. به باور جامعه شناسان، این روند تحت تاثیر شرایط آنومیک است.

جامعه آنومیک در آسیب شناسی اجتماعی، جامعه ای است که در آن شاهد نوعی فروپاشی هنجاری هستیم و آوار بحران های اقتصادی و تنگناهای معیشتی، تورم، بی ثباتی و… رفاه جسمی، روانی و اجتماعی جامعه را با سرعتی مهیب مختل می‌کند.

بر اساس گزارش شاخص های عدالت اجتماعی، بیش از ۴۰ هزار مرگ ناشی از خودکشی در مدت ۱۰ سال از طرف نیروی انتظامی ثبت شده است. در این گزارش ها، اختلاف درخور توجهی وجود دارد. برای مثال در گزارش خبرگزاری ایسنا به نقل از سازمان پزشکی قانونی در اسفند ۱۳۹۹، در سال های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ به ترتیب پنج هزارو ۱۰۱ و پنج هزارو ۱۴۳ خودکشی کامل رخ داده است.

به گفته رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران، «بررسی ها از افزایش آمار خودکشی در کشور حکایت دارد. روند خودکشی (منجر به فوت) در ایران به ازای جمعیت در حال افزایش است؛ به طوری که از حدود پنج به ازای صد هزار نفر در دو دهه گذشته، به رقم ۷٫۴ به ازای صد هزار نفر در سال ۱۴۰۰ رسیده است.

این روند افزایشی خیلی نگران کننده است. نگران کننده تر اینکه برنامه جامعی برای کنترل و کاهش این بحران در دستور کار قرار ندارد. بر اساس آمارهای پزشکی قانونی، درصد تغییرات خودکشی در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال ۱۳۹۹ نزدیک ۱۳ درصد تغییر مثبت داشته است».

این آشفتگی ها نشان می دهد حوزه سلامت و بیماری های روانی با وجود طراحی و به کارگیری برنامه های بهداشت روانی در نیم قرن اخیر، همچنان با چالش های زیادی مواجه است. سازمان جهانی بهداشت از کشورها می خواهد با بازبینی در ساختار نظام درمانی موجود، تا سال ۲۰۳۰ خدمات بهداشت روانی را با مراقبت های اولیه بهداشتی تلفیق کنند.

این در حالی است که طبق داده های این سازمان در سال ۲۰۲۱ فقط ۲۵ درصد کشورها برای تحقق این هدف، نظام درمانی جدید تدوین کردند. براساس این تا دو دهه آینده در بسیاری از کشورها، بیماری های روانی در اولویت اساسی نظام بهداشت و درمان قرار می گیرد.

در کشور ما و در شرایطی که آسیب های روانی -اجتماعی در برخی شاخص ها به مرز بحران رسیده، جامعه تحت فشار جمعیت جوان، سقوط سرمایه اجتماعی، کاهش امید اجتماعی، افزایش نگران کننده خودکشی و طلاق به ویژه طلاق عاطفی، همه گیری نگرانی های تحصیلی و کنکور، ناکارآمدی نهادهای آموزش مهارت های زندگی، شیوع روزافزون اعتیاد و مواد روان گردان صنعتی، عصبانیت و تندخویی و درگیری های لفظی، سوگ، اضطراب و افسردگی، کاهش آستانه تحمل و تاب آوری، بی عدالتی و تعمیق شکاف طبقاتی، نرخ بالای بی کاری و نبود فرصت های شغلی پایدار، ناکارآمدی نظام رفاه و بیمه همگانی، فقر و گرانی سرسام آور مواد غذایی و مسکن، ازدیاد جمعیت محلات کم برخوردار به بیش از ۲۰ میلیون نفر، ناترازی درآمدها و مخارج خانواده ها، ترافیک، بحران های طبیعی و غیرطبیعی و… از نظر روانی شرایط خوبی ندارد.

دولت در کوتاه مدت علاوه بر ایجاد و تقویت بیمه های پایه، باید برای ارائه خدمات روان شناسی و مشاوره، پایش مستمر نظام سلامت روان و پیشگیری و مقابله علمی با آسیب های روانی- اجتماعی را نیز در دستور کار خود قرار دهد. اکنون این پایش های ملی در بیشتر کشورها دست کم هر پنج سال یک بار با رعایت استانداردهای سازمان جهانی بهداشت انجام می شود.

سازمان جهانی بهداشت با هدف ارتقا و کمک به نظام سلامت کشورها، ابزاری با عنوان WHO-AIMS ارائه داده است. این ابزار با نظارت بر روند پیشرفت و ارائه تصویر روشن از نقاط قوت و ضعف نظام سلامت روان، به اجرای سیاست های درمانی کشورها کمک می کند.

سلامت روان، علاوه بر نقشی که در تقویت نشاط اجتماعی و شادکامی دارد، در کیفیت و امنیت روانی، رفاه، آرامش و رضایت شغلی کارکنان نیز بسیار موثر است و با تقویت سلامت روان در محیط سازمانی به عنوان خانه دوم، می تواند از تعارض، پریشانی و فرسودگی شغلی کارکنان بکاهد و سطح سازگاری و انعطاف پذیری کارکنان با مدیران را ارتقا دهد.

رعایت اصول سلامت روان با بهبود رفتار سازمانی کارکنان نیز رابطه معناداری دارد و موجب می شود تا هم کارایی و وفاداری کارکنان افزایش و هم غیبت و کم کاری آنها کاهش و بهره وری در سازمان ارتقا یابد.

تحقیقات نشریه هاروارد نشان داد واگذاری اختیارات بیشتر به کارکنان می تواند آنها را در نحوه انجام کار، انعطاف پذیری بیشتر به زمان و مکان انجام کار، افزایش ثبات در برنامه کاری، ایجاد فرصت های بیشتر برای شناسایی و حل مشکلات محیط کار توانمندتر کند.

گرچه اندازه گیری شادی کارکنان از منظر روان شناسی بسیار دشوار است، اما به گفته انجمن روانپزشکی آمریکا، در یک نظرسنجی از طریق اندازه گیری چهار شاخص رفاه، آرامش و شادمانی، استرس و رضایت و هدفمندی، بیش از هفت نفر از هر ۱۰ نفر به توجه بیش از پیش کارفرما نسبت به سلامت روانی کارکنان معترف بودند. سازمان ملل متحد از سال ۲۰۰۰ میلادی، احساس شادی را در کنار سایر شاخص ها مانند سرانه تولید ناخالص داخلی، ادراک فساد، فراغت، جشن ها و مراسم جمعی، امنیت شغلی و عاطفی و اجتماعی، حمایت اجتماعی، امید، خشنودی، آزادی، سخاوت و رضایت مندی، برای سنجش سطح توسعه یافتگی کشورها تعیین کرده است. ایران در رتبه بندی شادی کشورها در سال ۲۰۲۲ که ۱۴۶ کشور جهان را شامل می شود، در جایگاه ۱۱۰ قرار دارد.

نظرسنجی اخیر موسسه گالوپ از «وضعیت محیط کار جهانی سال ۲۰۲۳» نشان می دهد که هرچند شمار کارکنان موفق در سال ۲۰۲۲ به رکورد تاریخی رسید، اما نداشتن رضایت روانی و شغلی کارکنان، چگونه سازمان ها را با چالش های جدی مواجه کرده است. طبق این نظرسنجی، اغلب کارکنان جهان در حال «ترک بی سر وصدای» شغل خود هستند.

ترک یا استعفای بی سر وصدا یا نامحسوس در وصف کارکنانی به کار می رود که در محل کار حاضر می شوند اما اشتیاقی به شغل خود ندارند، دل به کار نمی دهند و به انجام حداقل وظایف اکتفا می کنند. از نظر روانی اکثریت این افراد از شغل خود فاصله گرفته اند. گالوپ پیش بینی کرد بازدهی از دست رفته ناشی از بی تفاوتی و نبود مشارکت، علاوه بر ایجاد استرس و احساس خستگی در کارکنان، می تواند ۸٫۸ تریلیون دلار به اقتصاد جهانی خسارت وارد کند که معادل ۹٫۹ درصد تولید ناخالص داخلی جهانی است.