۶۰ درصد از ایرانیان از اختلال روان خود آگاه نیستند
۶۰ درصد از ایرانیان از اختلال روان خود آگاه نیستند
به گفته رئیس انجمن روانشناسی ایران 60 درصد از ایرانیان اختلال روانی دارند اما خود را از آن اطلاع ندارند.

به گفته رئیس انجمن روانشناسی ایران ۶۰ درصد از ایرانیان اختلال روانی دارند اما خود را از آن اطلاع ندارند.

غلامرضا حاجتی، رییس انجمن روانشناسی ایران در نشست خبری سی‌ونهمین همایش سالانه انجمن علمی روانپزشکان ایران، اظهار کرد: اختلالات روانپزشکی در صورت عدم تشخیص، ۱۰ تا ۲۰ سال می‌توانند عمر افراد را کم کنند و طبق پیمایشی که در ایران انجام شده، ۶۰ درصد ایرانیان از وجود اختلال روان در خود اطلاع نداشتند.

وی با بیان اینکه خیلی از افراد نمی‌دانند دچار مشکل هستند و آگاه نیستند که باید خدمات سلامت روان دریافت کنند، افزود: سازمان بهداشت جهانی روز جهانی بهداشت روان را برای افزایش توجه مردم و سازمانها در خصوص اهمیت این امر در نظر گرفته است.

در بخش دیگر این برنامه دکتر وحید شریعت، رئیس انجمن روانپزشکان ایران اظهار کرد: مطالعه‌ای دکتر نوربالا در سال ۲۰۲۲ میلادی انجام دادند که پژوهشی کشوری است و این پژوهش احتمال اختلال را در افراد نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: بر اساس این پژوهش حدود ۳۰ درصد مردم ایران مبتلا یا در معرض ابتلا به اختلال روانپزشکی هستند که این امر نسبت به مطالعات قبلی روند افزایشی را نشان می‌دهد به طوری که ما از آمار ۲۱ درصدی در حدود ۲۰ سال قبل به آمار حدودا ۲۳ درصدی در هشت سال قبل و اکنون به آمار حدود ۳۰ درصدی یک سال پس از پاندمی کووید ۱۹ یعنی در سال ۱۴۰۰ رسیدیم.