افزایش اختلالات روانی بعد از کرونا
افزایش اختلالات روانی بعد از کرونا
رئیس انجمن روانپزشکان ایران گفت: حدود ۳۰ درصد مردم در معرض ابتلا به نوعی از اختلالات روانی هستند.

رئیس انجمن روانپزشکان ایران گفت: حدود ۳۰ درصد مردم در معرض ابتلا به نوعی از اختلالات روانی هستند.

سیدوحید شریعت، رئیس انجمن روانپزشکان ایران اظهار داشت: حدود ۳۰ درصد مردم در معرض ابتلا به نوعی از اختلالات روانی هستند که نسبت به مطالعات گذشته روند افزایشی داشته است که یک درصد ابتلای آن مربوط به دوران پسا کرونا است.

شیوع بیش از ۲۰ درصدی افسردگی در جامعه
شریعت با بیان اینکه اضطراب ۳۳ درصد و افسردگی بیش از ۲۰ درصد در جامعه شیوع یافته، ادامه داد: افرادی که عزیزان خود را در دوران کرونا از دست دادند یا مبتلا به این بیماری شدند بیشتر دچار اختلالات روانی شدند. اختلالات روانی در استان تهران۳۷ درصد است.

شریعت میزان افسردگی را در زنان، افراد بیکار شده و بیسواد بیشتر برشمرد و ادامه داد: بر اساس مطالعات کشوری، شیوع اختلالات روانی در استان تهران۳۷ درصد بوده که دلایل مختلف در بروز آن نقش دارد.

رئیس انجمن روانپزشکان ایران گفت: برای سلامت روان مهمترین عوامل، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی هستند و در حیطه وظایف وزارت بهداشت نیست؛ اشتغال و مسکن و سرمایه اجتماعی مهمترین مولفه‌ها برای افزایش امید و نشاط در جامعه می‌شود و در ارتقای سلامت روان بسیار موثر هستند.

مجید صادقی، رئیس سابق انجمن روانپزشکان ایران روان با اشاره به نقش‌های متفاوت اختلالات روان در افراد، گفت: مشکلات روان بسته به شرایط و و وضعیت دارد و خط کشی دقیقی نداریم و عوامل اجتماعی در آن دخالت دارد. بسیاری افراد دچار اختلال روان با علائم جسمی به پزشک مراجعه می‌کنند.

وی ادامه داد:‌خیلی افراد دارای علائم روانی با علائم جسمی به روانپزشک مراجعه می‌کنند. بیماری روان وقتی وضعیت جسمی آن بروز می‌کند حساس می‌شود؛ در نتیجه ترجیح داده می‌شود فرد دچار اختلال روانی ابتدا به روانپزشک مراجعه کند و تشخیص و جهت درمان باید توسط روانپزشک انجام گیرد.

غلامرضا حاجتی دبیر اجرایی سی و نهمین کنگره روانپزشکی ایران گفت:طی پیمایشی که صورت گرفته ۶۰ درصد ایرانی‌ها از وجود اختلال روان خود اطلاع نداشتند. وی ادامه داد:در سطح پیشگیری آموزش روان به مردم باید صورت گیرد که این انجمن برنامه‌ای را طراحی کرده است.

این روانپزشک افزود:در سطح دوم، درمان وجود دارد و انجمن پکیج‌های مختلفی را آماده کرده است. علی ناظری، دبیر علمی کنگره روانپزشکی گفت: رسانه‌ها در خصوص آموزش روان به مردم بسیار کمک کننده و تاثیر گذار در آموزش روان هستند. بیش از ۱۶ مقاله در قالب بیش از ۲۰۰ پوستر در کنگره سی و نهم روانپزشکی ارائه می‌شود.