سلامت روان، حق همه مردم جهان است
سلامت روان، حق همه مردم جهان است
سلامت روان، حق همه مردم است و هر کس، در هر جا که باشد، حق دارد از سلامت روان با بالاترین کیفیت برخوردار باشد. این حق شامل محافظت در برابر مخاطرات سلامت روان و حق دسترسی به خدمات درمانی با بهترین کیفیت است.

سلامت روان، حق همه مردم است و هر کس، در هر جا که باشد، حق دارد از سلامت روان با بالاترین کیفیت برخوردار باشد. این حق شامل محافظت در برابر مخاطرات سلامت روان و حق دسترسی به خدمات درمانی با بهترین کیفیت است.

به گزارش سازمان نظام روانشناسی و مشاور ایران _سازمان بهداشت جهانی WHO امسال برای روز جهانی سلامت روان (۱۰ اکتبر) این شعار را انتخاب کرد: «سلامت روان، حق همه مردم جهان است.»سازمان بهداشت جهانی در پیام امسال خود به مناسبت روز جهانی سلامت روان گفته است: «روز جهانی بهداشت روان در سال ۲۰۲۳ فرصتی برای مردم و جوامع است تا متحد شوند و با افزایش دانش و آگاهی اقداماتی انجام دهند که سلامت روان همه مردم به عنوان یک حق جهانی حفظ شود.
سلامت روان، حق همه مردم است و هر کس، در هر جا که باشد، حق دارد از سلامت روان با بالاترین کیفیت برخوردار باشد. این حق شامل محافظت در برابر مخاطرات سلامت روان و حق دسترسی به خدمات درمانی با بهترین کیفیت است.
سلامت روان یک عامل حیاتی برای حفظ سلامت است اما با این حال، امروز از هر ۸ نفر در سراسر جهان، یک نفر دچار مشکلاتی در سلامت روان است که این مشکل می تواند بر سلامت جسمانی، رفاه، روابط اجتماعی و معیشت او تاثیر بگذارد.
مشکلات سلامت روان هرگز نباید به محروم شدن یک فرد از حقوق انسانی یا محروم کردن او از تصمیم گیری در مورد سلامتی خود منجر شود اما با این حال، در سراسر جهان حقوق انسانی مبتلایان بیماری های روانی نقض می شود؛ بسیاری از این بیماران، از زندگی اجتماعی طرد شده و مورد تبعیض قرار می گیرند و بسیاری از بیماران از دسترسی به مراقبت های بهداشت روانی مورد نیاز محرومند.» همچنانکه سازمان بهداشت جهانی هم در پیام خود تاکید کرده، واقعیت های جهان امروز با شعار «سلامت روان، حق همه مردم جهان» فاصله زیادی دارد.

ناآرامی ها در مناطق مختلف دنیا، جنگ های داخلی و درگیری های فرامرزی مهم ترین عامل برهم خوردن سلامت روان انسان هاست. جنگ در یک کشور یا یک منطقه، مشکلات متعددی برای ساکنان آن کشور یا منطقه به همراه می آورد؛ ویرانی ها، رکود اقتصادی و معیشتی، بیکاری، فقر، ورشکستگی صنایع و بنگاه های اقتصادی، جان باختن و از دست رفتن نیروی مولد، بیماری ها و معلولیت ها، افزایش آمار معتادان الکل و مواد، بی سوادی و ترک تحصیل دانش آموزان و دانشجویان، سقوط ارزش پول ملی و منطقه ای، تنها بخشی از مشکلاتی است که جنگ ها با خود به همراه می آورند.

بیماری های اعصاب و روان هم از تبعات جنگ ها و ناآرامی های منطقه ای است علاوه بر اینکه مخاطرات طبیعی همچون سیل، زلزله و رانش زمین، خشکسالی و بی آبی، بیکاری، فقر، مهاجرت های اجباری و پناهجویی، نابرابری های اجتماعی و اقتصادی، نارضایتی های سیاسی و اجتماعی، مشکلات معیشتی و بیماری های مسری و معلولیت ها هم می توانند عامل ابتلا به اختلالات روانی باشند.

سازمان بهداشت جهانی در سال ۲۰۱۹ تعداد مبتلایان اختلالات و بیماری های روانی را ۹۷۰ میلیون نفر برآورد کرد و گفت که افسردگی، اضطراب، استرس پس از سانحه PTSD، اوتیسم، اسکیزوفرنی، آلزایمر و روانپریشی شایع ترین بیماری های روانی در جهان امروز است چنانکه در این سال (۲۰۱۹) تعداد مبتلایان افسردگی در جهان حدود ۲۸۰ میلیون نفر، تعداد مبتلایان اختلال دوقطبی حدود ۴۰ میلیون نفر، تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به اختلال اضطراب حدود ۵۸ میلیون نفر و تعداد کودکان و نوجوانان مبتلا به افسردگی حدود ۲۳ میلیون نفر برآورد شده بود.

همچنین بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی کار ILO از هر ۵ نیروی کار در جهان، حداقل یک نفر در طول زندگی دچار نوعی از اختلال روانی می شود به گونه ای که هر ساله ۱۲ میلیارد روز کاری به دلیل افسردگی و اضطراب از دست می رود که به استناد همین گزارش می توان تخمین زد که از جمعیت ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون نفری جمعیت کار جهان، حدود ۶۴۰ میلیون نفر دچار طیفی از اختلال و بیماری های روانی هستند.

بنا به اعلام WHO در سال ۲۰۲۰ و پس از شیوع جهانی کووید ۱۹، آمار مبتلایان اختلالات اضطرابی و افسردگی افزایش یافته علاوه بر اینکه اکثر مبتلایان، همزمان با محرومیت از دسترسی به مراقبت موثر، انگ، تبعیض و نقض حقوق انسانی خود را هم تجربه می کنند.

گزارش دیگری از سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که تعداد مبتلایان اسکیزوفرنی هم در جهان رو به افزایش است چنانکه طبق گزارش های سال ۲۰۲۲ و ۲۰۲۳، از هر ۳۰۰ نفر جمعیت جهان، یک نفر مبتلای اسکیزوفرنی بوده که تعداد کل این بیماران حدود ۲۴ میلیون نفر برآورد شده است.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود هشدار داده که امید به زندگی مبتلایان اسکیزوفرنی ۱۰ تا ۲۰ سال کمتر از جمعیت عمومی است اگرچه که طیف وسیعی از درمان های موثر از جمله دارو، روان درمانی و توانبخشی روانی اجتماعی وجود دارد و باید در دسترس همه مبتلایان قرار بگیرد اما انگ، تبعیض و نقض حقوق انسانی این بیماران بر شدت مشکلات ایشان اضافه می کند و با وجود آنکه حداقل یک نفر از هر سه مبتلای اسکیزوفرنی به شرط دریافت درمان مناسب به بهبودی کامل می رسد، اما در حال حاضر از هر سه مبتلای اسکیزوفرنی در جهان، بیش از دو نفرشان از دسترسی به مراقبت های تخصصی بهداشت روانی محرومند.

بنا بر گزارش سال ۲۰۲۳ سازمان بهداشت جهانی، سالانه بیش از ۷۰۰ هزار نفر از جمعیت جهان بر اثر خودکشی جان خود را از دست می دهند و در حالی که خودکشی در سال ۲۰۱۹، چهارمین عامل مرگ در گروه سنی ۱۵ تا ۲۹ سال بوده و در سال ۲۰۲۱ هم از هر ۱۰۰ مرگ در جهان، یک مورد به دلیل خودکشی بوده، ۷۷ درصد از خودکشی ها در کشورهای با درآمد کم و متوسط رخ می دهد.

سازمان بهداشت همچنین در گزارش دو سال اخیر خود اعلام کرده که تعداد مبتلایان زوال عقل در جهان به بیش از ۵۵ میلیون نفر افزایش یافته که سالانه حدود ۱۰ میلیون نفر به تعداد بیماران افزوده می شود در حالی که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و بیش از ۶۰ درصد بیماران در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند.