متاهلان دارای سلامت روان بهتری هستند
متاهلان دارای سلامت روان بهتری هستند
مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اختلالات روانی در افراد متاهل کمتر است و افراد مجرد و افرادی که طلاق گرفته و یا همسر خود را از دست داده‌اند دچار اختلالات بیشتری می‌شوند.

مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: اختلالات روانی در افراد متاهل کمتر است و افراد مجرد و افرادی که طلاق گرفته و یا همسر خود را از دست داده‌اند دچار اختلالات بیشتری می‌شوند.

به گزارش سازمان نظام روانشناسی و مشاور ایران _صباحی پیش از ظهر امروز در نشست خبری با موضوع هفته سلامت روان اظهار داشت: اختلالات روانی در تاهل کمتر است و افراد مجرد و افرادی که طلاق گرفته و یا همسر خود را از دست داده‌اند دچار اختلالات بیشتری می‌شوند و سطح اقتصادی، اجتماعی و تحصیلات پایین یک خطر در بروز اختلالات روانی است و ارائه مهارت‌ها و تکنیک‌های ساده برای مدیریت استرس می‌تواند به کاهش اختلالات روانی کمک کند.

۸۰ درصد افراد دارای اختلالات روانی «بیمار» نیستند
مدیر گروه روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سخنانی اظهار کرد: آدمیزاد یک وجود واحد است و ما به صورت تخصص او را مجزا می‌کنیم، بنابراین باید یک دید کل‌نگر به انسان داشت تا جامعه سالمی داشته باشیم.

صباحی ادامه داد: ما آدم هستیم و نمی‌توانیم فارغ از درد و رنج دیگران باشیم برای اینکه بتوانیم موثر باشیم باید از خودمان شروع کنیم و جنبه‌های جسمی و روانی را مورد توجه قرار دهیم و بعد به دیگران بپردازیم.

وی عنوان کرد: اگر در رسانه اخبار ضد و نقیض باشد، تاثیر بیشتری بر سلامت روان دارد و همه موظف هستیم به سلامت روان کمک کنیم و این در حالی‌ست که بیماری‌های روانی ازجمله افسردگی و سوء‌مصرف موادمخدر رتبه‌های بالایی دارند که هرچند موجب مرگ نمی‌شوند، اما یکی از دلایل مرگ تدریجی‌ست و باری که مشکلات روانی به خانواده‌ها وارد می‌کند بیشتر از بیماری‌های جسمی است.

صباحی با اشاره به اینکه گرفتاری مغز یکی از پایه‌های اساسی بیماری‌های روانی است، تصریح کرد: باید بیماری‌های روانی را بپذیریم و اختلالات روانی در واقع نوک کوه یخ است و اصل آن در زیر آب قرار دارد و دیده نمی‌شود.

وی یادآور شد: بر اساس آخرین پیمایش‌های انجام شده ۲۳ درصد افراد دارای اختلالات روانی و بیماری‌های روانی در کشور هستند که ۸۰ درصد بیمار نیستند، اما ممکن است یکسری علائمی داشته باشند که بر عملکرد آنها و خانواده تاثیر بگذارد.

بیشترین اختلالات روانی در کرمان کدامند؟
این استاد دانشگاه ادامه داد: اختلالات روانی دارای طیف‌های فراوانی‌ست و برخی از اختلالات مانند شیزوفرنی و دوقطبی دارای طول درمان زیادی است و گاهی با قطع درمان ممکن‌ست بیماری برگشت کند، افسردگی و وسوسه در طیف وسط هستند که با درمان‌های یک یا دو ساله درمان می‌شود و بعضی از اختلالات هم ممکن است فقط یک بار به‌وجود آید و یک بیماری گذرا باشد، اما پاسخ به درمان خیلی خوبی بین بیماران داریم.

صباحی ابراز داشت: اضطراب، افسردگی و سوء‌مصرف موادمخدر بیشترین اختلالات روانی در استان کرمان است و در مرکز استان کرمان حدود ۲۲۰ تخت برای بیماران روانی داریم و تعدادی تخت هم در بعضی از شهرستان‌ها وجود دارد، اما در مجموع کمبود تخت داریم.

وی اظهار داشت: الگوی سوء‌مصرف موادمخدر به سمت مواد صنعتی گرایش پیدا کرده است و به‌همین علت افرادی که مواد صنعتی مصرف می‌کنند، ممکن است دچار جنون شود و نیاز به بستری شدن دارد.

این روانپزشک بیان کرد: یک بخش ۳۰۰ تختخوابی در بیمارستان افضلی‌پور به‌صورت نیمه‌ساخت داریم که قرار است یکی از خیران این بخش را تکمیل کند.

متاهلان اختلالات روانی کمتری دارند
صباحی ادامه داد: اختلالات روانی در تاهل کمتر است و افراد مجرد و افرادی که طلاق گرفته و یا همسر خود را از دست داده‌اند دچار اختلالات بیشتری می‌شوند و سطح اقتصادی، اجتماعی و تحصیلات پایین یک خطر در بروز اختلالات روانی است و ارائه مهارت‌ها و تکنیک‌های ساده برای مدیریت استرس می‌تواند به کاهش اختلالات روانی کمک کند.

شیوع اختلالات روانی در کرمان پایین‌تر از آمار کشوری
مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی کرمان نیز در سخنانی بیان داشت: پیشگیری اولیه در بحث سلامت روان را انجام می‌دهیم و مهارت‌های زندگی، فرزندپروری و خودمراقبتی هم آموزش داده می‌شود.

بهرام‌نژاد ادامه داد: حمایت روانی در بلایا مانند دوران شیوع کرونا هم انجام می‌شود، اما استقبال مردم از این برنامه‌ها کم است و کمتر از ۳۰ درصد با ما همکاری کردند.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی کرمان تصریح کرد: درمان افسردگی با شناسایی و غربالگری موردها انجام می‌شود، اما از مجموع ۲۳.۶ درصد افراد دچار اختلالات روانی فقط ۹ درصد شناسایی شده‌اند.

بهرام‌نژاد یادآور شد: شیوع اختلالات در کرمان ۲۳ درصد است در حالی در کشور برابر با ۲۳.۶ درصد است و افسردگی و اضطراب بیشترین اختلالات در کرمان به‌شمار می‌رود و استان کرمان در کشور رتبه ۱۷ خودکشی را دارد.

افزایش شیوع اختلالات روانی بعد از کرونا
وی ابراز داشت: شیوع اختلالات روانی بعد از شیوع کرونا در جهان افزایش یافت و سوگ بعد از کرونا، از دست دادن سلامت و شغل عوارضی را به سلامت روان مردم وارد کرده است.

مدیر گروه سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد دانشگاه علوم پزشکی کرمان ادامه داد: میزان شیوع اختلالات روانی افزایش یافته است به‌علت اینکه جوامع به سمت صنعتی شدن می‌رود.

بهرام‌نژاد اضافه کرد: اختلالات بین فردی، افسردگی، مشکلات مربوط به شکست‌های عاطفی و مشکلات مالی به ترتیب جزو بیشترین دلایل خودکشی است.

وی عنوان کرد: به ازای ۳۰ هزار تا ۶۰ هزار نفر یک مرکز جامع خدمات سلامت روان شهری و یک کارشناس ارشد روانشناس بالینی داریم که خدمات را به‌صورت حضوری ارائه می‌دهد و تا پایان سال تمام مناطق شهری و روستایی در صورت انجام استخدام‌ها زیرپوشش خدمات قرار می‌گیرند.

در همین حال برهانی‌نژاد معاون بهداشتی دانشگاه علوم‌پزشکی کرمان در سخنانی از لزوم افزایش سواد رسانه‌ای مردم سخن به‌میان آورد و بیان داشت: با توجه به گوناگونی رسانه‌ها در جهان و ایران نیاز است تحلیل صورت گیرد و با نگاه انتقادی به موارد مطرح‌شده نگاه کنند.