شادی‌هایی که نیاز به پول ندارند
شادی‌هایی که نیاز به پول ندارند
اغلب افراد بر این باورند شاد بودن تنها با خرچ کردن پول اتفاق می‌افتد، در حالی که راهکارهایی برای شادی بدون پول نیز وجود دارد.

اغلب افراد بر این باورند شاد بودن تنها با خرچ کردن پول اتفاق می‌افتد، در حالی که راهکارهایی برای شادی بدون پول نیز وجود دارد.

به گزارش سازمان نظام روانشناسی و مشاور ایرانهنگامی که یک شغل خوب پیدا می‌کنید، قطعاً احساس شادی به شما دست می‌دهد. یکی از دلایل شادی این است که با استفاده از این شغل خوب می‌توانید پول بیشتری در بیاورید و در نتیجه خانه بزرگ تر بخرید، برای فرزندانتان امکانات بیشتری را از لحاظ مالی فراهم کنید و به چیزهای بزرگتری برسید اما جالب است بدانید که شادی فقط با پول بدست نمی‌آید. اگر به دنبال راهکارهایی برای شادی به غیر از زمینه مالی هستید، این قسمت را تا انتها دنبال کنید تا به شما یاد بدهیم که چگونه بدون پول هم خودتان را شاد کنید.

بودن کنار دوستان و اعضای خانواده

سپری کردن زمان در کنار خانواده و دوستان، به شما یادآوری می‌کند که از کجا آمده‌اید و به کجا تعلق دارید. این روابط حس خوب و مثبتی را در شما به وجود می‌آورد. حتی اگر گفت وگوی تان با دوستان خود گفت وگوی پر از شوخی و یا شاید بی‌مزه باشد، باز هم باعث می‌شود که از لحظات خود لذت ببرید. این افراد می‌دانند که شما از کجا آمده، چگونه بزرگ شده‌اید و از چه چیزهایی بیشتر لذت می‌برید. حتی می‌توانید با مسخره‌بازی هم فضا را شاد کنید و این شادی را قطعاً با هیچ چیز عوض نخواهید کرد.

بازی بیشتر

شما اجازه دارید در سنین بالا هم با دیگران بازی کنید. به یاد داشته باشید که بازی فقط مخصوص کودکان نیست. یاد بگیرید با انجام کارهایی مثل طناب زدن، دوچرخه سواری، تصویر سازی ذهنی به خلق دنیای مورد علاقه تان بپردازید و بازی‌هایی را انجام دهید که باعث ایجاد لذت در شما می‌شود.

البته جالب است بدانید که بازی کودکان نسبت به دو دهه گذشته در حدود ۸ ساعت در هفته کاهش پیدا کرده است و جوانان هم وضعیت بدتری دارند. همین باعث شده که سطح شادی افت کند. پس باید یاد بگیرید امکانات بازی را در خانه برای خود فراهم کنید تا برای مدتی ذهن خود را آرام کنید.

تنها بودن

بسیاری از افراد در دنیا هستند که برای خودشان فضای خصوصی و تنهایی ندارند تا بتوانند در خودشان عمیق شوند و به ندای قلب خود گوش دهند. شما باید یاد بگیرید در تنهایی خواب کافی داشته باشید، کتاب بخوانید، روی سرگرمی‌های خود کار کنید، در طبیعت قدم بزنید. انجام دادن بعضی از کارها به تنهایی قطعا لذت بیشتری دارد و ذهن شما را آرام و شادتر می‌کند. در طول زندگی شما مدام با غم و کشمکش‌ها مواجه هستید که اگر اوقاتی را برای خودتان خلوت کنید؛ قطعاً تمام حس‌های مثبت به شما غلبه خواهد کرد و فرصت خواهید داشت تا شادتر زندگی کنید.

هدیه‌ای به نام مهربانی های کوچک

هم با خودتان و هم با دیگران مهربان باشید. این یک قانون طلایی برای شاد زیستن است. دیگران را با مهربانی درمان کنید. هنگامی که روز بدی داشتید، سعی کنید با یک مهربانی کوچک در حق دیگران حس خوب و شادی را در خودتان به وجود بیاورید. وقتی که مهربان هستید و حس مثبت را به دیگران هدیه می‌دهید، قطعاً نتیجه آن را به صورت چند برابری در زندگی خود مشاهده خواهید کرد. به عنوان مثال یک مهربانی کوچک مانند باز کردن در برای دیگری یا پول دادن به کسی که نیاز دارد باعث می‌شود تا حال بهتری داشته باشید.

خنده بیشتر

شوخ طبعی یک راه هوشمندانه و یک هدیه منحصر به فرد از سمت خداوند است که به شما توانایی این را داده که بخندید، شوخی کنید و در زندگی به دنبال اتفاقات بامزه باشید. همه انسان‌ها شوخ طبعی را در حد خودشان دارند و می‌توانند از آن برای شاد زیستن استفاده کنند. هنگامی که صدای خنده دیگران را می‌شنوید، ذهن‌تان به این محرک پاسخ می‌دهد و خودش تعریف می‌شود که بخندد و در نتیجه هنگامی که شوخی می‌کنید، دیگران می‌خندند و شما نیز این احساس مثبت و شادی را از آنها دریافت می‌کنید. خنده مسری است و شیوع بالایی دارد.

جنب و جوش بهتر

باید سعی کنید ورزش را در روتین زندگی خود جای دهید تا حال بهتری پیدا کنید و به افسردگی و بی‌حوصلگی غلبه کنید. مطالعات نشان می‌دهد که ورزش و فعالیت فیزیکی ساختار مغز شما را به گونه‌ای تغییر می‌دهد که شادی بیشتری را احساس خواهید کرد. ورزش محرکی برای آزادسازی ماده ترکیبی به نام cathepsin B است. این ماده باعث رشد نورون‌های جدید در مغز می‌شود و از افسردگی و آلزایمر و جلوگیری می‌کند. حتی یک پیاده روی و دوچرخه سواری هم می‌تواند روحیه شما را بهبود ببخشد و باعث می‌شود که در اجتماع حضور فعال‌تری داشته باشید و در نتیجه شانس بیشتری برای شاد بودن خواهید داشت.

شکرگزاری برای چیز های کوچک در زندگی

دیدن ازدواج فرزندانتان یا خرید اولین آپارتمان در طول عمرتان چیزهای بزرگی برای شادی هستند اما شما می‌توانید چیزهای کوچک و جزئیات را هم به خوبی ببینید تا از آنها احساس شادی کنید. باید یاد بگیرید بابت هر چیز کوچکی که در زندگی دارید، شکرگزار باشید. بسیاری از افراد این چیزها را فراموش می‌کنند و نمی‌دانند که چگونه باید شاد باشند. برای خودتان یک گل کوچک زیبا بخرید، بوی نان تازه را استشمام کنید، فضای خانه را تغییر دهید تا با این چیزهای کوچک شکرگزار بوده و احساس شادی کنید.

شادی در مکان‌های غیرمنتظره و در لحظات و کوچک اتفاق می‌افتد. پس باید مراقب باشید و حواس‌تان را جمع کنید که آن را نادیده نگیرید. شادی یعنی لذت بردن از زمانی که با خودتان هستید و می‌خواهید کارهای جدید انجام دهید و فعال‌تر باشید.

اگر در کتاب‌های قدیمی یونانی جستجو کنید، متوجه می‌شوید که شادی مشتق کلمه خوش شانسی است. این الگوی زبانی نشان می‌دهد که نیاکان ما می‌دانستند که شادی چیز غیر قابل کنترلی است و فقط زمانی حاصل می‌شود که شما احساس خوشبختی داشته باشید.

هنگامی که مردم به شادی فکر کنند، احساس خوشبختی بیشتری را در خودشان به وجود می‌آورند. البته نمی‌توان به یکباره شاد بود اما راه‌های نامحدودی وجود دارد که خودتان را با لذت و حس شادی سرشار کنید.